Z Mirosławem Pęczakiem o gustach muzycznych Polaków

9
11.03.2022
Z Mirosławem Pęczakiem o gustach muzycznych Polaków
Fot. Dominik Żyłowski
Jak kształtował się gust muzyczny Polaków? Dlaczego Polacy pokochali disco polo? Kto po odwilży gomułkowskiej sprzedał najwięcej płyt? O tych i innych wątkach będzie można porozmawiać z prof. Mirosławem Pęczakiem podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej, które odbędzie się w poniedziałek, 14 marca, o godz. 18:00.

To pierwsze w tym roku i jednocześnie pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie autorskie w formule na żywo. Naszym gościem w klubie #CzytElnia będzie prof. Mirosław Pęczak, z którym Jacek Nowiński porozmawia o nowo wydanej książce pt. „Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r.”

 

We wspomnianej publikacji pojawiają się też wątki elbląskie (m. in. w rozdziale poświęconym pocztówkom dźwiękowym). Zainteresowanie czytelników wywoła też zapewne rozdział poświęcony kulturze kibicowskiej i "pieśniom" stadionowym oraz wiele innych, w których autor w niezwykle interesujący sposób opisuje kształtowanie się rodzimych gustów muzycznych.

 

O książce z opisu Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego:

Autor podejmuje problematykę tak zwanych niskich obiegów współczesnej polskiej muzyki popularnej (muzyka emitowana na pocztówkach dźwiękowych, weselna, szeroko pojmowana muzyczna twórczość samorodna, disco polo, przyśpiewki stadionowe, amatorski rock). Analizuje upodobania muzyczne polskiej klasy ludowej oraz społeczne funkcjonowanie charakterystycznych dla tych upodobań gatunków i stylów muzyki, uwzględniając szczególne momenty w polityce kulturalnej i najważniejsze przełomy historyczne: „odwilż” 1956 roku, skutki wydarzeń 1968 roku, rodzimy model kultury masowej w latach 70., sytuację po stanie wojennym, transformację systemową.

 

Mirosław Pęczak (ur. 1956) – kulturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych. Publicysta tygodnika „Polityka”. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, kulturą alternatywną i młodzieżową, społecznym funkcjonowaniem polskiej muzyki popularnej po 1956 roku. Wśród publikacji jego autorstwa wymienić należy między innymi: „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa. Wybrane zjawiska”, „Polska Siła. Skini, narodowcy, chuligani”, „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J. Wertensteinem-Żuławskim), „Co się lubi, co się ma – Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” (z J. Nowińskim), „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”.

 

Spotkanie odbędzie się w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.

Będzie możliwość zakupu książki.

 

Patronem medialnym spotkania jest Elbląska Gazeta internetowa portEl.pl

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Proszę o transmisję online
jeśli skrzydełka to tylko KF (2022.03.11)

info

2  
  0
Nie Polacy, ale chyba prostacy pokochali disko-polo
(2022.03.11)
Niestety, ale patrząc po tym, ile osób słucha i lubi DP oraz pokrewne, wychodzi na to, że wśród Polaków jest wielu prostaków. .. A tak naprawdę jest to wina tego, że Polacy nie są uczeni świadomego odbioru kultury i udziału w niej. Oceny, dokonywania wyborów. Od dziecka daje im się papkę w stylu Smerfne Hity i DP dla dzieci, to i gdy są starsi wybiorą to, co im łątwiej pod nóżkę wchodzi.
(2022.03.11)
Za młodu też mi takie coś dawano, lecz teraz disko-polo nie słucham i nie lubię. To nie jest chyba tak.
(2022.03.11)
Mirek wiecznie nie śmiertelny. .. Pozdrawiam serdecznie :)
(2022.03.11)

info

2  
  0
Nieśmiertelna Pani Sekretarz PZPR nadal w akcji. Chodzi na niezliczone spotkania, zalicza kolejne wystawy, ,premiery, otwarcia i zamknięcia. .. i nadal nie może pojąć swojej okropnej drogi życiowej.
(2022.03.11)
"Nieśmiertelna Pani Sekretarz PZPR nadal w akcji. "- już dawno jakiś koleś pisowiec powinien tam być, no nie ruski trollu.
(2022.03.12)
PZPR górą. W Elblągu to możliwe. Wielu działaczy tej formacji zakończyło swoje "kariery ", ale jako członkowie PO oraz PIS-u. Takie życie.
(2022.03.12)

info

2  
  2
W każdym rodzaju muzyki są perełki które słucha się mimo upływu lat. Kto z nas nie kocha Stinga? Albo Systemu of a Down? A DJ Hazel?
Fer (2022.03.14)

info

0  
  0