Z gitarą za pan brat

5
11.03.2012
Z gitarą za pan brat
fot. AD
II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe, które rozpoczną się w Elblągu w tym tygodniu, poprzedził cykl koncertów dla najmłodszych elblążan. Z brzmieniem gitary – solo, w orkiestrze oraz w towarzystwie innych instrumentów – zapoznawali się uczniowie ogólnokształcących szkół podstawowych. Zobacz, jak przebiegało spotkanie z muzyką.
Dzieci w skupieniu wsłuchiwały się w dźwięki gitary. Z zainteresowaniem przyjmowały kolejne porcje informacji o gitarze i innych instrumentach, które miały okazję usłyszeć podczas koncertów. Ciekawostką była gitarowa orkiestra. A największym hitem, który porwał młodą widownię, okazał się znany motyw z filmu „Różowa Pantera”.
   - Chcemy docierać do najmłodszych odbiorców przede wszystkim dlatego, by w ramach wychowania melomanów przygotować ich do odbioru muzyki. Organizujemy te koncerty również po to, by młodzi elblążanie chcieli przyjść do szkoły, żeby chcieli się uczyć muzyki - wyjaśnia Małgorzata Piejdak, nauczycielka gry na gitarze i organizator festiwalu.
   Dzieci, które chcą się uczyć grać na instrumencie nie muszą rezygnować ze swojej dotychczasowej szkoły. Nauki gry można pobierać w szkole muzycznej popołudniami.
   - Nie chcemy kolidować ze szkołami ogólnokształcącymi, jest możliwość nauczania w szkole popołudniowej i to jest bardzo dobre rozwiązanie dla uczniów innych szkół - dodaje. - Gitara wyszła z niszy, jest bardziej udostępniona, zainteresowanie nauką gry na gitarze rośnie, co myślę dzieje się na skutek promocji jaką jest właśnie nasz festiwal.
   II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe odbędą się w elbląskiej szkole muzycznej w dniach 15 – 18 marca.
   - Festiwal składa się z trzech części. Jest konkurs ogólnopolski, na który zgłosiło nam się bardzo wielu uczestników z całego kraju, od Szczecina po Katowice. Cieszy nas bardzo fakt, ze bardzo dużo dzieci jest w tych młodszych grupach, czyli dzieciaki do 10 i do 14 roku życia – te dwie grupy są bardzo liczne. To dla nas bardzo ważne, bo tak naprawę właśnie to rokuje w gitarystyce, to z tych młodych ludzi wyrosną profesjonalni muzycy, którzy przyjeżdżać będą na koncerty - uważa Małgorzata Piejdak.[fotoc]
   II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe to nie tylko konkurs i lekcje mistrzowskie dla młodych gitarzystów. W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty dla publiczności. Inauguracyjny już w najbliższy czwartek, 15 marca - z Elbląską Orkiestrą kameralną zagra Marek Pasieczny.
   - Ponadto będziemy gościć młodego gitarzystę z Krakowa, Marcina Kuźniara., Wystąpi on w piątek w cyklicznym koncercie „Scena młodych artystów”. Postanowiliśmy w ten sposób promować młodych, utalentowanych muzyków, którzy wygrywają już koncerty międzynarodowe - zachęca do udziały w wydarzeniu Małgorzata Piejdak. - W sobotę wystąpi Marcin Dylla, to jest najczęściej zapraszany artysta na świecie. To, że udało nam się go do nas zaprosić, że on znalazł termin, a przylatuje do nas prosto z Włoch, jest dla nas wielkim wyróżnieniem.
   
   Program II Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych
   15 marca, czwartek
   godz. 19 - Koncert inauguracyjny – Marek Pasieczny – gitara, Piotr Komorowski - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
   Bilety w cenie 25 i 30 zł do kupienia w siedzibie EOK.
   
   16 marca, piątek

   godz. 9 – 13.30 – Przesłuchania konkursowe – Grupa I i II
   godz. 14 – 18 – Lekcje mistrzowskie
   godz. 19 – Koncert – Marcin Kuźniar – "Scena Młodych Talentów", Robert Horna (gitara) i Wiesław Prządka (bandoneon)
   Wstęp wolny.
   
   17 marca, sobota

   godz. 9 – 13.30 – Przesłuchania konkursowe – Grupa II i III
   godz. 10 – 13 – Lekcje mistrzowskie – Marcin Dylla
   godz. 14 – 15 – Spotkanie z lutnikiem Ireneuszem Skoczką
   godz. 15 – 18 – Lekcje mistrzowskie
   godz. 19 – Koncert  – Marcin Dylla
   Wstęp wolny.
   
   18 marca, niedziela
   godz. 9.30 – 11 – Przesłuchania konkursowe – Grupa IV
   godz. 14 – Ogłoszenie wyników konkursu i koncert laureatów
   
   Jurorami tegorocznego festiwalu są: prof. Marcin Zalewski (przewodniczący), Dariusz Michałowski, Leszek Potasiński, Marek Pasieczny.
   
   Szczegóły na www.spotkaniagitarowe.pl
   
Olga Kaszubska

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

a gdzie w Elblagu mozna zapisac sie na nauke gry na gitarze?
(2012.03.12)

info

0  
  0
właśnie, czy ktoś uczy w Elblągu gry na gitarze?
rufioo (2012.03.12)

info

0  
  0
Najlogiczniej chyba będzie pójść zapytać się do szkoły muzycznej
(2012.03.12)

info

0  
  0
Szkoda że szkoła nie wspiera tak mocno sekcji dętej, szczególnie tych młodszych.
skiff (2012.03.13)

info

0  
  0
Za przedsięwzięcia gitarowe nie odpowiada szkoła, tylko prywatne osoby z tejże sekcji. Jeśli u dęciaków nic się nie dzieje, to tylko i wyłącznie z powodu braku osób gotowych podjąć jakąkolwiek w tym kierunku inicjatywę, szkoła traktuje wszystkich tak samo.
(2012.03.13)

info

0  
  0