Grzegorz Pielech urodził się 29 lat temu w Pasłęku. W 2002 roku ukończył Wydział Ochrony Dóbr Kultury na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ikoną rosyjską zainteresował się na początku studiów oglądając w Lublinie prace Tatiany Majewskiej. To od niej uczył się podstaw i techniki "ikonopisania".
- Sposoby przygotowywania deski, podkładów, mieszania pigmentów, przygotowywanie spoiwa, cały proces złocenia, różnorodność efektów barwnych wywoływanych tak prostymi zabiegami, a przede wszystkim "duch" ikony sprawiły, że już od siedmiu lat właśnie taką pracą się zajmuję - wyjaśnia artysta.
W swoich pracach nawiązuje do prawosławnego kanonu oraz dzieł takich twórców jak Teofan Grek, Andriej Rublow czy Danił Czorny. Maluje stosując tradycyjną technikę począwszy od przygotowania gruntu aż do zabezpieczenia powierzchni wzbogacając wszystko technikami własnymi, które mają na celu "przyspieszenie zegara czasu". Grzegorz Pielech, poza "pisaniem" ikon rzeźbi w drewnie.
Wystawę jego prac ikonograficznych można oglądać w Galerii Filar Sztuki, która mieści się w bibliotece PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej 137. Wstęp wolny.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter