Przypomnijmy, w latach 2016-2017 Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z partnerami realizować będzie szereg działań na rzecz Warmii w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z zadań jest przeprowadzenie w dniach 2-11 września etnologicznych badań terenowych na terenie powiatu lidzbarskiego. Mają one na celu udokumentowanie przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla regionu Warmii.
Zakres tematyczny badań to tradycje, zwyczaje, obrzędy świąteczne, wiedza i umiejętności związane z kulturą tradycyjną oraz tradycje kulinarne. Badania potrwają 10 dni.
Do udziału w badaniach zgłosili się studenci m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Są to głównie studenci etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa, ale także socjologii czy etnofilologii kaszubskiej – informuje koordynatorka badań Aleksandra Paprot. – Osoby te posiadają już doświadczenie w prowadzeniu badań terenowych, brały też udział w różnych projektach związanych z dziedzictwem kulturowym.
Zgłaszające się osoby wezmą udział w szkoleniu przygotowawczym oraz zapoznają z przygotowanymi przez koordynatora badań materiałami dotyczącymi Warmii, w tym folkloru i kultury ludowej oraz specyfiki społeczno-kulturowej po 1945 roku. Każdy badacz będzie zobligowany do przeprowadzenia około 10-12 wywiadów kwestionariuszowych. Każdy będzie miał możliwość przygotowania wyników wywiadów w formie krótkich referatów, tekstów popularnonaukowych. - Zgłosiła się ciekawa ekipa, złożona ze studentów różnych uczelni, ale czekamy także na inne osoby dorosłe, które zainteresowała tematyka badań – mówi Agnieszka Jarzębska, autorka projektu „Warmio, quo vadis?” - Udział w tym projekcie daje możliwość zdobycia doświadczenia oraz nawiązania kontaktów. Na chętnych czekamy do 15 czerwca.
Kto może się zgłosić? Ci, których szczególnie interesuje tematyka kultury regionalnej i lokalnej oraz badania dotyczące tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego (zarówno materialnego, jak i niematerialnego), a także polityki regionalnej i kultury tradycyjnej.
Szczegółowe informacje dostępne są tu:
http://eswiatowid.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/158/ItemId/38859/btab/106/Default.aspx
Zgłoszenie swojego udziału w badaniach jest możliwe za pomocą ankiety pod adresem:
https://docs.google.com/forms/d/1WKTbtMYA5qKti5IEHan98sJwQURZiIls0Aj9NxRHZLA/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter