Upamiętnić Tomczyka i Kwiatkowskiego (Napisali do nas)

23
08.11.2021
Upamiętnić Tomczyka i Kwiatkowskiego (Napisali do nas)
Ryszard Tomczyk (z lewej) i Gerard Kwiatkowski odcisnęli swoje artystyczne piętno na Elblągu (fot. Anna Demibińska, Nina Wojewska)
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą śmierci dr. Ryszarda Tomczyka proponuję, by dwie elbląskie ulice otrzymały imiona: Ryszarda Tomczyka i Gerarda Kwiatkowskiego. Czas też. moim zdaniem. najwyższy, by sama Galeria EL uwzględniła w oficjalnej nazwie postać swego twórcy. czyli Gerarda Kwiatkowskiego – napisał do naszej redakcji i do elbląskich radnych Bohdan Wrocławski, literat i redaktor naczelny dwutygodnika pisarze.pl

Gerard Kwiatkowski, tworząc Laboratorium Sztuki Galeria EL, wprowadził Elbląg w latach 60. XX w. do grona ośrodków europejskiej sztuki współczesnej. Kolejne biennale, przybierające formy różne — od form przestrzennych po prace i pomysły konceptualne — dzięki współpracy z władzami miasta i Zamechu mogły ukazać Zachodowi najnowszą sztukę polską i jej niezbywalną wartość. Z drugiej strony — stanowiły platformę wymiany doświadczeń i myśli twórczej pomiędzy artystami znad Wisły a reprezentantami awangardy europejskiej czy nawet południowo-amerykańskiej. Dzięki kolejnym znaczącym postaciom, dyrektorującym Galerii EL (już jako Centrum Sztuki), takim jak Ryszard Tomczyk czy Jarosław Denisiuk, Elbląg lepiej lub gorzej, ale utrzymywał miejsce pioniera nowych nurtów w sztuce (wielka impreza z roku 1986 — Interdyscyplinarne Spotkania Twórcze — w czasach dyrektorowania dra Tomczyka) i potrafił je na bieżąco dokumentować.

Panowie Kwiatkowski i Tomczyk byli nie tylko animatorami i znawcami zjawisk sztuki nowoczesnej, ale też cenionymi, zwłaszcza w kręgu kultury germańskiej, artystami. Obaj pozostawili po sobie ogromny, wciąż nieskatalogowany, dorobek twórczy. Pomimo różnych kolei losu nigdy nie zerwali więzi z Galerią EL i samym miastem, aczkolwiek w przypadku Kwiatkowskiego odległość takiej Fuldy od Elbląga małą nie była. Zdecydowanie zasługują obaj na trwałe wpisanie w tkankę miejską Elbląga poprzez uwiecznienie ich postaci jako patronów ulic. W przypadku Gerarda Kwiatkowskiego rozważenie nadania Galerii EL jego imienia (bez względu na brzmienie nazwiska — polskie czy niemieckie) wydaje się oddawać po latach sprawiedliwość jego bezprecedensowym działaniom na polu europejskiej kultury.

Bohdan Wrocławski, redaktor naczelny pisarze.pl

 

Tytuł pochodzi od redakcji


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Adolf Hitler też był honorowym obywatelem naszego miasta.
(2021.11.08)
Piękna inicjatywa i duże brawa dla Pana Bohdana Wrocławskiego, któremu Elbląg a zwłaszcza wspomniani Panowie są bliscy.
Wiktor M. (2021.11.08)

info

24  
  6
"W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą dr. Ryszarda Tomczyka". Co autor miał na myśli?
System (2021.11.08)
@System - tak, niedopowiedzenie; dziś właśnie mija I rocznica śmierci Ryszarda Tomczyka.
Wiktor M. (2021.11.08)

info

7  
  0
Więcej umiaru. Przed takimi decyzjami należy starannie zbadać życiorysy. To warunek konieczny i niezbędny.
(2021.11.08)
Wg mnie pomysł wart urzeczywistnienia. To znaczące postaci w historii miasta.
(2021.11.08)

info

22  
  6
Do którego pokolenia zbadać?
(2021.11.08)
@System - Gdybyś interesował się zasłużonymi dla tego miasta osobami to byś wiedział że chodzi o zbliżająca się pierwszą rocznicę śmierci dr Ryszarda Tomczyka. Bardzo dobry pomysł. Ten wspaniały polonista który przyjechał po studiach do tego miasta i został w nim na zawsze zasłużył na to. Tylko niech to nie będzie ulica na obrzeżach miasta albo jakaś uliczka typu Krótka. Niech chociaż raz władze tego miasta się postarają i docenią wkład dr R. Tomczyka dla tego miasta i pokoleń, które uczył. My o nim pamiętamy.
Wściekły wyborca (2021.11.08)
2 rękoma się podpisuję. Jeno qulturalni z ratusza jak zwykle staną przed niemożliwymi do przeskoczenia przepisami. A oni też by tak chcieli. .. .
B (2021.11.08)

info

8  
  0
Nie interesuje mnie kim był pan Tomczyk i jakie miał zasługi, nie oceniam go ale takiego hama jako klienta sklepu nigdy nie widziałam a robił u mnie zakupy niemal codziennue. Jeszcze raz podkreślam że nie oceniam jego zasług tylko charakter.
(2021.11.08)