Przez tydzień (plenery tradycyjnie odbywają się pod koniec sierpnia) zaproszeni twórcy realizowali swoje artystyczne wizje, utrwalając je na płótnach bądź rzeźbiąc w drewnie.
W tegorocznym plenerze uczestniczyło ponad trzydziestu artystów. Licznie było reprezentowane także elbląskie środowisko plastyczne. Podczas pleneru w Starym Siedlisku i Dębinach tworzyli m.in. Anna Panek, Benedykt Kroplewski, Zbigniew Opalewski, Piotr Grdeń, Zbigniew T. Szmurło.
Stare Siedlisko - wieś na skraju powiatu braniewskiego - staje się przynajmniej na ten plenerowy tydzień autentycznym siedliskiem artystów, miejscem spotkań niebanalnych. W ciągu tygodnia do starej szkoły przyjeżdżało również wiele osób z okolicznych miejscowości, w tym z Elbląga, Pasłęka i Braniewa, bowiem jedną z zasad tej imprezy jest ogólna otwartość i dostępność - każdy może tutaj przyjechać i podpatrzeć pracę twórców.
Oprócz artystów uczestniczących w plenerze, do Starego Siedliska na inaugurację i zakończenie kolejnych tłustych dni przyjeżdżają zawsze nader tłumnie goście, przyjaciele Mirosława Dziewiałtowicza, który przy ognisku, częstując obecnych bigosem i kiełbaskami, przypomniał, jak to przed laty spędzano tutaj twórczo czas. Tak też było i tym razem.
W ciągu tych 19 lat plener urósł do rangi bardzo ważnej imprezy artystycznej, cenionej przede wszystkim przez samych twórców i docenianej należycie przez garstkę sponsorów - przyjaznych sztuce i Mirosławowi Dziewiałtowiczowi.
W połowie września w starej szkole w Starym Siedlisku, która pełni teraz rolę Galerii Sztuki Wszelakiej odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej. Mirosław Dziewiałtowicz myśli już o jubileuszowym 20 spotkaniu. Planuje też wydać okolicznościowy album, w którym zostaną zamieszczone prace i noty biograficzne twórców, którzy uczestniczyli w plenerach.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter