W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, a zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupały, jak nazywana jest też Noc Świętojańska, miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska, wokół których tańczono, stare gospodynie rzucały do ognia zioła, młode dziewczęta plotły wianki z kwiatów i ziół, a następnie rzucały je do rzeki lub jeziora. Wyruszano także na poszukiwania kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście. Do tych tradycji powrócić chcą organizatorzy imprezy pod nazwą „Słowiańska Palinocka”. - Zapraszamy w czwartek, 23 czerwca na plac Jagiellończyka od godz. 11 do 16 – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik działu kultury artystycznej w CSE „Światowid”. – Na scenie przed „Światowidem” organizować będziemy wiele konkursów z nagrodami, będzie jarmark wyrobów rękodzielniczych, warsztaty lepienia w glinie, pisania piórkiem i plecenia wianków. A od godz. 17 nad rzeką Elbląg będziemy bawić się przy ognisku.
I tak na scenie na placu Jagiellończyka zobaczymy prezentacje konkursowe uczniów klasy IV b i IV c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu w sztuce pt. „Kwiat paproci albo noc czarodziejska. Baśń Nocy Świętojańskiej” oraz przedszkolaków ze Starego Pola w spektaklu zatytułowanym „Zakwita raz, tylko raz, biały kwiat”. Będą także występy muzyczne – wystąpi dziecięcy zespół ludowy ze Starego Pola oraz zespoły z Rosji.
- Wystąpi zespół "Rosynka", siedem młodych kobiet z potężnymi głosami, które zaprezentują folklor północnej Rosji, zaprosiliśmy też dziecięcy zespół taneczny „Bursztynki”, teatr dziecięcy „Pajace” oraz zespół śpiewający ludowe pieśni rosyjskie – zapowiada Aleksandra Bednarczuk.
Występy rozpoczną się o godz. 11, warsztaty artystyczne przewidziano od godz. 14 do 16. A od godz. 17 w Tawernie Tortuga na Bulwarze Zygmunta Augusta rozpocznie się gra miejska w poszukiwaniu kwiatu paproci. Będzie też ognisko, pokaz palenia 7 ziół i wianków, a także czytanie legend. Zakończenie imprezy przewidziano na godz. 19. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.
- Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu – zachęcają organizatorzy. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji, konkursów i niespodzianek. Warto spędzić ten czas z nami!
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter