Wystawa „Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r.” została stworzona przez duet kuratorek: prof. Isabelle Dolezalek z Uniwersytetu w Berlinie i Charlotte Wenke z Uniwersytetu w Greiswaldzie. Opowiada nieoczywistą historię, jaką wikińskie skarby z Hiddensee i Hoen „napisały” już po odkryciu jako zabytki. Losy artefaktów splatały się bowiem z wielką polityką, dramatem wojen i próbami zawłaszczenia.
- Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytania, czy temat wikingów jest nadal aktualny w dzisiejszym świecie. Na to, kto 150 lat temu wymyślił ideę „ery wikingów” i dlaczego do dzisiaj skarby wikińskie uważane są za pewne dziedzictwo kulturowe – mówił Charlotte Wenke. – Opowiada, jak te skarby zostały na nowo odkryte w dzisiejszym świecie, w jaki sposób były ukrywane i konfiskowane podczas II wojny światowej i kto nosił repliki tych skarbów przez ponad 200 lat.
Wystawa jest częścią czteroletniego projektu badawczego, realizowanego przez Uniwersytet w Greiswaldzie i Muzeum w Stralsund. Zawiera elementy interaktywne, odwiedzający mogą również przymierzyć repliki takiej biżuterii. A kto chciałby zgłębić tę tematykę, może odwiedzić bardziej rozbudowaną wersję online, również w języku polskim. Wystawa będzie podróżować po Europie, m.in. Norwegii i Szwecji. Elbląg jest jej pierwszym przystankiem.
Międzynarodowej ekspozycji towarzyszy wystawa „Srebro wikingów”, przygotowana przez pracowników elbląskiego muzeum, opowiadająca o skarbie z odkrytego przez dr. Marka Jagodzińskiego legendarnego Truso. Składa się na niego m.in. zbiór monet, który stanowi świadectwo dalekosiężnych kontaktów handlowych wikingów oraz zagadkowych praktyk ukrywania cennych przedmiotów w ziemi.
- Te dwie wystawy pokazują pełne spektrum, jak wyglądała rzeczywistość na różnych płaszczyznach – kulturowych, politycznych, społecznych, ekonomicznych. Poruszają wiele różnych tematów - powiedział dr Jakub Jagodziński, syn odkrywcy Truso i kurator wystawy „Srebro wikingów”.
Obie wystawy można oglądać w budynku Gimnazjum, na Podzamczu z kolei od 2015 roku prezentowana jest stała wystawa MAH pod tytułem "Truso legenda Bałtyku".