Darmowe przesłuchania
- Świetne teksty i doskonałe kompozycje muzyczne - od zawsze uczestnicy Festiwalu udowadniają, jak wyśmienicie można połączyć słowo i muzykę — mówią organizatorzy. – Dlatego też już dziś zapraszamy wszystkich elblążan, którzy chcieliby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, na bezpłatne przesłuchania zgłoszonych do Festiwalu artystów. Wszystkie występy będzie można zobaczyć w sobotę, 19 marca. Scena na Piętrze będzie areną artystycznych zmagań recytatorów. Tam m.in. usłyszymy fragmenty utworów Adama Mickiewicza, Olgi Tokarczuk, wiersze Haliny Poświatowskiej. W Galerii Nobilis zaprezentują się wykonawcy piosenki poetyckiej. W jury Festiwalu zasiądą w tym roku: Monika Kowalczyk – Kogut, Jarosław Wasik, Krzysztof Ogłoza – dodają organizatorzy. Całość potrwa do godziny 14:00.
Koncert Laureatów i Gala Finałowa
Spośród ponad 40 uczestników wyłonieni zostaną najlepsi, którzy wystąpią podczas niedzielnego Koncertu Laureatów (odbędzie się on w niedzielę 20 marca). Uwieńczeniem całości będzie koncert zespołu „Czerwony Tulipan”. Muzycy pochodzą z Olsztyna. Specjalizują się w wykonywaniu utworów z gatunku poezji śpiewanej, liryki i satyry. Od początku działalności „Czerwony Tulipan” inicjuje koncerty, przeglądy, festiwale na terenie Warmii i Mazur. Muzycy „Czerwonego Tulipana” są autorami i wykonawcami wielu niezapomnianych piosenek, m.in.: Jedyne co mam, Ja zwariuję, czy Stukot kół.
Planowany wcześniej koncert Michała Bajora z przyczyn niezależnych od Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu (choroba artysty), został przełożony na niedzielę 8 maja 2022. Pragniemy jednocześnie uspokoić wszystkich miłośników twórczości Michała Bajora, że bilety zakupione na koncert laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” i koncert Michała Bajora, który miał odbyć się w najbliższą niedzielę (20 marca) zachowują swoją ważność i będą stanowiły podstawę do uczestniczenia w koncercie artysty planowanym na 8 maja. Więcej informacji o zmianach na stronie CSE „Światowid”.
Wyjątkowa dekoracja na wyjątkowe wydarzenie
Dekorację stanowią własnoręcznie klejone kartki (było ich kilkaset) ze starych książek. Dodatkowym elementem są podświetlane róże malowane razem z uczestnikami sekcji plastycznej CSE „Światowid” w Elblągu. Wykonanie scenografii wymagało ogromu pracy (około 2 tygodni). Mamy nadzieję, że taka artystyczna przestrzeń jeszcze bardziej pozwoli miłośnikom słowa i poezji zanurzyć się świecie żywego słowa.
Patronem medialnym Festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl