"Nowy zbiór recenzji literackich, szkiców oraz notatek o literaturze jest dokumentem refleksji literackiej ostatnich trzech lat. Chodzi o lektury nie obojętne zarówno niżej podpisanemu, jak i Czytelnikowi związanemu ze środowiskiem literackim elbląskim, tzn. o teksty autorów elbląskich, jak również autorów krajowych, często pozostających w trwalszej więzi ze środowiskiem "Tygla" i w ogóle godnych konfrontacji swych utworów z tutejszymi Czytelnikami"- napisał Ryszard Tomczyk w krótkim odautorskim szkicu.
Ryszard Tomczyk (rocznik 1931) od 52 lat związany jest z Elblągiem. To postać znana nie tylko w naszym mieście. Współtworzył elbląskie środowisko artystyczne, będąc jego barwną postacią. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Po długoletniej przewie reaktywował Galerię El, którą kierował w latach 1980-1987. Oprócz twórczości malarskiej zajmuje się pisarstwem, szczególnie krytyką literacką.
Ryszard Tomczyk jest tegorocznym laureatem nagrody dwumiesięcznika "Poezja dzisiaj" za twórczość krytyczno-literacką.
Ważniejsze publikacje książkowe Ryszarda Tomczyka to: "Życie kulturalne w Elblągu w latach 1945-1985", "Rogi Melpomeny", "Elbląg literacki" (razem z Januszem Ryszkowskim), "Bedeker elbląski", "Pakamera", "O, gród!.. ale nieplewiony", "Tobół".
W najnowszym zbiorze recenzji literackich znalazły się teksty o twórczości autorów spoza Elbląga m.in. Andrzeja K. Waśkiewicza, Bohdana Wrocławskiego, Wojciecha Kajtocha, Kazimierza Malika, Ariany Nagórskiej, Bogdana Świecimskiego. Jednocześnie z uwagą, niekiedy dużą sympatią, acz często i krytycznie pisze Ryszard Tomczyk o publikacjach autorów związanych z Elblągiem lub regionem elbląskim - o Jarosławie M. Gruzli, ks. Mieczysławie Józefczyku, Jerzym Szyłaku, Jarosławie Betlewiczu, Dariuszu Lisie, Irenie Kubaś.
Uwagę czytelników powinny też przyciągnąć dwa szkice: "Elbląskie środowisko ludzi pióra" i "Światy poetów elbląskich".
Wydanie książki zostało wsparte finansowo przez elbląski Urząd Miejski. Jest to już dziesiąta publikacja, jaka ukazała się w ramach Biblioteki SEKA Książka jest do nabycia m.in. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości (ul. 1 maja 2).
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter