- Metoda zabudowy, którą opracowałam dla Starego Miasta w Elblągu, była nowa i inna od dotąd stosowanych przy odbudowie zespołów staromiejskich zniszczonych w czasach drugiej wojny światowej w Polsce i w Europie. Tak odmienna, że koledzy konserwatorzy półżartem, półserio, niejako zmusili mnie do nazwania jej odrębnym terminem - mówiła prof. Maria Lubocka - Hoffmann w rozmowie z portElem.
Elbląskie Stare Miasto było na najlepszej drodze, aby zamienić się w jeszcze jedno blokowisko. Kiedy w 1975 r. Maria Lubocka - Hoffmann objęła urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków w nowym województwie elbląskim, wywróciła dotychczasową koncepcję zabudowy elbląskiego Starego Miasta do góry nogami. Zamiast betonowej zabudowy powstały kamienice będące współczesną wersją historycznych kamienic, zachowano oryginalny układ ulic i fundamentów.
Koncepcja retrowersji wciąż wzbudza dyskusje. W wydanej w 2023 r. książce „Retrowersja w Elblągu. Nowe życie Starego Miasta“, autorka przedstawia niemal wszystkie okoliczności związane z zabudową starówki. One też będą głównym tematem rozmowy moderatora spotkania ks. dr Andrzeja Kilanowskiego z panią profesor. Z pewnością nie zabraknie też czasu na pytania.
Spotkanie autorskie odbędzie się w zrekonstruowanej Sieni Elbląskiej kamienicy przy ul. św. Ducha 3. Początek o godzinie 17. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki i otrzymania autografu.