W wyniku prowadzonych na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku badań archeologicznych z udziałem naukowców oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski, udało się odnaleźć wiele zabytków, które poddano konserwacji, i które wkrótce trafią na wystawę w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Pracę nad cyfryzacją części z tych obiektów wykonuje Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.
Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać pierwsze zdigitalizowane eksponaty.
- Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja, my wszystkie zdigitalizowane obiekty pokażemy na naszej stronie 17 maja. Zapraszamy – zachęca Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Na stronie już teraz znalazły się dwie monety – szeląg Zakonu Krzyżackiego i szeląg Jana Kazimierza (tzw. boratynka) oraz żeleźce topora. Zostały one dokładnie sfotografowane i opisane. Monety można oglądać na tradycyjnych fotografiach, żeleźce topora zostało również zcyfryzowane w technice 3D.
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter