- Opublikowane w książce wyniki badaÅ„ uzupeÅ‚niajÄ… stan wiedzy o koÅ„cowych miesiÄ…cach II wojny Å›wiatowej na dzisiejszych ziemiach północnej Polski, szczególnie na północnym Mazowszu i w zachodniej części województwa warmiÅ„sko-mazurskiego. PrzynoszÄ… szerszy, czÄ™sto zupeÅ‚nie nowy obraz, zmieniajÄ…cy dotychczasowe postrzeganie również w sferze geopolityki. Na gruncie badawczym jest to pierwsze tak szczegółowe i wyczerpujÄ…ce opracowanie dziaÅ‚aÅ„ militarnych na kierunku pruskim, które doprowadziÅ‚y m.in. do poÅ›piesznej ewakuacji lÄ…dowej więźniów obozu Stutthof w koÅ„cu stycznia 1945 roku – czytamy we wstÄ™pie do książki "Odciąć Prusy Wschodnie! Pancerna szpica operacji mÅ‚awsko-elblÄ…skiej Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku”.
Publikacja to efekt wieloletnich, historycznych badań dr Tomasza Glinieckiego.
- SÄ… to setki przeanalizowanych dokumentów i ludzkich życiorysów, map, zdjęć i innych archiwalnych materiałów, które pozwalajÄ… odtworzyć rzeczywistość wojennÄ… w naszych okolicach. W styczniu 1945 roku Armia Czerwona przeprowadzaÅ‚a najwiÄ™kszÄ… ze swoich dotychczasowych operacji ofensywnych, atakowaÅ‚a przez EuropÄ™ od północy aż po jej poÅ‚udnie. Prusy Wschodnie byÅ‚y wycinkiem tego "teatru" wojennego, może nie najważniejszym, ale pozwalajÄ…cym na bezpieczeÅ„stwo głównego kierunku. Zabezpieczenie Prus Wschodnich pozwalaÅ‚o prowadzić głównÄ… ofensywÄ™. Wcale nie byÅ‚o to takie Å‚atwe, a główna ofensywa stanęła wÅ‚aÅ›nie z powodu kÅ‚opotów w Prusach Wschodnich – mówiÅ‚ dr Tomasz Gliniecki.
W książce "Odciąć Prusy Wschodnie" dr Gliniecki "schodzi" do poziomu pojedynczych osób.
- Opowiada ona na 300 stronach o tym, co siÄ™ wydarzyÅ‚o w ciÄ…gu kilkunastu dni w sferze militarnej. Kilka lat temu napisaÅ‚em książkÄ™, która traktowaÅ‚a o propagandowej wersji tego co siÄ™ tutaj dziaÅ‚o, o czymÅ› co nazywamy rajdem Diaczenki. Dzisiaj chcÄ™ tÄ™ sytuacjÄ™ domknąć i może już przez kolejne lata nie wracać do tego. ChciaÅ‚bym dopowiedzieć kilka elementów zwiÄ…zanych bezpoÅ›rednio ze sferÄ… militarnÄ…, z pominiÄ™ciem sfery zmitologizowanej, bo ona na dziesiÄ…tki lat zaburzyÅ‚a nasze postrzeganie historii. Książki, które wychodzÄ… spod mojej rÄ™ki przez ostatnie 10 lat odgruzowujÄ… tÄ™ historiÄ™ i pokazujÄ… jÄ… jeszcze raz. W tej publikacji schodzÄ™ do poziomu pojedynczych osób. WybraÅ‚em takÄ… grupÄ™ ludzi, która bÄ™dzie pokazywaÅ‚a to, co siÄ™ tutaj dziaÅ‚o i jest ona bezpoÅ›rednio zwiÄ…zana z tym, co nazywamy rajdem Diaczenki. SÄ… to ludzie, którzy byli wówczas w ElblÄ…gu, wszyscy oni sÄ… podani z imienia, nazwiska i wojskowego stopnia – mówiÅ‚ dr Tomasz Gliniecki.
NowÄ… książkÄ™ dr. Tomasz Glinieckiego "Odciąć Prusy Wschodnie! Pancerna szpica operacji mÅ‚awsko-elblÄ…skiej Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku” można kupić m.in. na tej stronie internetowej
Przypomnijmy. Tomasz Gliniecki byÅ‚ przez wiele lat dziennikarzem i redaktorem mediów regionalnych. Jest autorem pracy doktorskiej o dziaÅ‚aniach propagandowych i mitach wyzwoleÅ„czych podczas II wojny Å›wiatowej, po czym uzyskaÅ‚ tytuÅ‚ doktora nauk humanistycznych z historii. PracowaÅ‚ m.in. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, Muzeum II Wojny Åšwiatowej w GdaÅ„sku (jako wicedyrektor), obecnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Stutthof. Jest autorem kilkunastu książek m.in. dotyczÄ…cych historii ElblÄ…ga i regionu (m.in.. „ElblÄ…g czasów wojny”), zwiÄ…zanej z II wojnÄ… Å›wiatowÄ… i autorem audycji telewizyjnych na ten temat.