Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, placówki kultury „będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną” . Dzisiaj pytaliśmy kiedy otwarcie planują: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria El i Biblioteka Elbląska?
- Jesteśmy w trakcie korespondencji z sanepidem, czekamy na wytyczne dotyczące obostrzeń w formie pisemnej. Bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników jest tu najważniejsze. Z pewnością będzie to „inne funkcjonowanie” naszego muzeum niż dotychczas. Czekają nas ograniczenia dotyczące osób zwiedzających (jednocześnie), oczywiście obowiązkowe będą maseczki i inne środki ochrony osobistej, dezynfekcja powierzchni itp. Informację z datą otwarcia placówki roześlemy do mediów, być może będzie to przyszły tydzień – mówi Lech Trawicki, dyrektor muzeum.
W tym roku nie odbędzie się również Noc Muzeów.
- To nasza najważniejsza impreza promocyjna, bardzo żałujemy, że w tym roku jej organizacja jest niemożliwa. Z tej okazji zamieścimy w sieci film z pokazu wytopu żelaza, według technologi, jakiej ślady odnaleziono w osadzie Truso. Będziemy go realizowali już 8 i 9 maja – mówi dyrektor.
Na informację zwrotną z sanepidu, by otworzyć się dla zwiedzających, czeka również Centrum Sztuki Galeria El.
- Wszystko to, co byliśmy w stanie doczytać w wytycznych ministerstwa, zrealizowaliśmy. Teraz czekamy na odpowiedź sanepidu. Zamontowaliśmy m.in. ochrony pleksi, będzie nowy regulamin zwiedzania, zabezpieczone są środki ochrony osobistej dla pracowników i zwiedzających – mówi Adriana Ronżewska-Kotyńska, dyrektor Centrum Sztuki Galeria El.
W Bibliotece Elbląskiej usłyszeliśmy jedynie, że placówka „przygotowuje się do wypełnienia wszystkich rekomendacji Biblioteki Narodowej”.
Marek Jarosz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu podkreśla, że „niczego nowego w zakresie wytycznych nie będzie wprowadzał”.- To są wytyczne „odgórne”. Z naszej niczego nowego nie dodamy. Placówki muszą po prostu kierować się rekomendacjami wydanymi przez rząd – mówi Marek Jarosz.
Jakie to wytyczne? Między innymi: zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej, reorganizacja stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami, przygotowanie, w tym wyposażenie (w sprzęt, płyny dezynfekcyjne, kombinezony) zespołów (w oparciu o służby ochrony) odpowiedzialnych za przeprowadzanie procedur sanitarnych (np. odkażanie wnętrz), doposażenie miejsc kontaktu bezpośredniego z publicznością (kasy, punkty informacji, także sklepy, punkty małej i dużej gastronomii, o ile przepisy sanitarne pozwolą na ich otwarcie) w dodatkowe zabezpieczenia (zwłaszcza przezroczyste przegrody), skorygowanie i udostępnienie regulaminów zwiedzania, zwiedzanie powinno być limitowane poprzez: ograniczenie liczebności zwiedzających, zapewnienie środków ochrony osobistej dla zwiedzających (np. płyny dezynfekcyjne), ograniczenie godzin zwiedzania, zaniechanie organizacji wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaży, finisaży, pikników, targów, przeglądów, konferencji naukowych,