Ocalić od zapomnienia…zamek, którego nie ma

21
11.09.2009
Ocalić od zapomnienia…zamek, którego nie ma
Tyle zostało z elbląskiego zamku (fot.archiwum rp)
Przed wiekami w Elblągu stał zamek krzyżacki „najpiękniejszy zamek w Prusiech, po malborskim”, jak zanotował kronikarz. W 1454 r. mieszczanie zmusili załogę krzyżacką do opuszczenia warowni i przystąpili do jej burzenia. Oj, gdyby wiedzieli jakiej atrakcji turystycznej pozbawiają swoje miasto w przyszłości… W najbliższy piątek 11 września w Elblągu zainaugurowane zostaną Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Będzie więc okazja, by, choć na chwilę, przenieść się do czasów świetności elbląskiej warowni.
Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, największy projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.
   Polska po raz siedemnasty będzie uczestniczyć w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, natomiast po raz trzeci pod jednym wspólnym hasłem – w tym roku brzmi ono „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”.
   Temat przewodni ma zachęcić do refleksji nad burzliwymi dziejami Polski, wzmocnić poczucie patriotyzmu przez poszerzenie wiedzy historycznej, uświadomić znaczenie ochrony szeroko pojętego dziedzictwa militarnego. Łączy się on, na co także pragniemy zwrócić uwagę, z przypadającą we wrześniu 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
   Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach zostaną zainaugurowane 11 września w Elblągu.
   - Chcemy wskrzesić elbląski zamek – zapowiada Ewa Trocka z elbląskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego. – 11 września wszystko, co będzie się działo na naszym terenie będzie dotyczyło właśnie tej warowni oraz innych zamków krzyżackich.
   O godz. 11 rozpoczną się wykłady historyków i archeologów. W tym samym czasie na Podzamczu ruszy piknik historyczny pn. „Zapomniany zamek”. To propozycja dla najmłodszych elblążan.
   - Dzieci będą tworzyć z kartonowych pudeł elbląską warownię – mówi Ewa Trocka. – Każdy będzie mógł przygotować własną „cegiełkę”. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
   - Budowaniu zamku towarzyszyć będą pokazy tańców średniowiecznych oraz uzbrojenia rycerskiego z XV wieku – kontynuuje. – Odbędzie się również plener malarski adresowany do młodzieży z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Wstęp na piknik jest wolny. Zapraszamy nauczycieli i uczniów elbląskich szkół, a także rodziców z dziećmi – zachęca Ewa Trocka.
   Również o godz. 11 nastąpi otwarcie wyjątkowej, jednodniowej wystawy detalu architektonicznego z elbląskiego zamku.
   Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach towarzyszyć będą wyprawy w teren. 12 września będzie można wyruszyć na rajd pieszy z Kadyn do Tolkmicka pn. „Warownia Tolkemita – fakty i mity”. Wyprawę zakończy wykład dr Marka Jagodzińskiego.
   Natomiast 19 września warto wybrać się na wędrówkę „Szlakiem pruskich grodzisk” tras Przezmark – Weklice. Wykład kończący wygłosi archeolog Grzegorz Stasiełowicz. Rajdy organizuje PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
   Organizatorami Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach w Elblągu są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prezydent Elbląga oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
   
   Program
   11 września (piątek)
   Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach
   godz.11-12.30
   - uroczystą inaugurację rozpocznie zespół muzyki dawnej Radnyna
   - krótkie przedstawienie idei organizacji EDD w Europie, Polsce
   - wystąpienie przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych
   - wykład inauguracyjny:
   dr Janusz Trupinda „Zamki krzyżackie w Prusach” ;Muzeum Zamkowe w Malborku
   - wykłady poświęcone zabytkom architektury obronnej w Elblągu i na ziemi elbląskiej:
   dr Marek Jagodziński „Budownictwo obronne Prusów”; Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu;
   mgr Wiesława Rynkiewicz-Domino „Zamek elbląski”; Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu;
   - zakończenie części oficjalnej
   - spotkanie środowiskowe przygotowane w rekonstrukcji chaty wikingów na dziedzińcu muzealnym; przy organizacji, którego bierze udział młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu
   
   Piknik Historyczny „Zapomniany zamek”
   godz.11 - 15
   impreza plenerowa adresowana do najmłodszych gości Muzeum; w czasie pikniku
   muzealny dziedziniec zamieni się w średniowieczny plac budowy, na którym powstaną fragmenty murów zamkowych oraz małe makiety twierdzy; w programie również próba stworzenia malarskiego wizerunku elbląskiej warowni oraz zamkowe gry i zabawy.
   W średniowieczny klimat uczestników imprezy wprowadzi zespół odtwarzający muzykę
   wczesnego i późnego średniowiecza - Radnyna z Pruszcza Gdańskiego.
   W programie:
   - budowanie murów zamkowych z pudeł kartonowych,
   - malowanie na kartonach fragmentów zamku,
   - pokaz i nauka tańców średniowiecznych,
   - prezentacja uzbrojenia rycerskiego z XV w.,
   - gry planszowe oraz zamkowe zabawy ruchowe,
   - plener malarski (malowanie romantycznych wizerunków zamku) adresowany do
   młodzieży z Liceum Plastycznego z Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.
   WSTĘP WOLNY
   
   „Odkryty zamek” wystawa detalu architektonicznego z elbląskiego zamku
   godz.11 – 17
   wystawa, a właściwie prezentacja detalu architektonicznego pochodzącego z elbląskiego zamku; w gotyckiej piwnicy budynku dawnego Gimnazjum pokazane zostaną liczne elementy architektoniczne, które w przyszłości stanowić mają trzon ekspozycji stałej, poświęconej zapomnianej, elbląskiej warowni.
   WSTĘP WOLNY
   
   12 września (sobota)
   „Warownia Tolkemita – fakty i legenda”
   rajd pieszy trasą Kadyny - Tolkmicko zakończony wykładem archeologa dr Marka
   Jagodzińskiego
   start: Kadyny, przystanek PKS, godz. 10
   organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
   
   19 września (sobota)
   „Szlakiem pruskich grodzisk”
   rajd pieszy trasą Przezmark - Weklice zakończony wykładem archeologa Grzegorza Stasiełowicza
   start: Przezmark, przystanek PKS, godz. 8.40 (więcej: www.pttk.elblag.com.pl)
   organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
   
   sobota – 12 i 19 września
   niedziela – 13 - 20 września
   
wstęp wolny do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Bulwar Zygmunta Augusta 11.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Elbląg nie leży na warmii i mazurach, więc promowanie tego miasta w imprezie pod taką nazwą to, delikatnie mówiąc, propagowanie nieprawdy.
Jonas (2009.09.08)

info

0  
  0
Jakie miasto taki zamek.
(2009.09.09)

info

0  
  0
jaki rozumek taka wypowiedź
(2009.09.09)

info

0  
  0
ani słowa o godzinie wymarszu w sobote 19 września/chyba ze porobia strzalki i kazdy idzie sam i o ktorej chce. .. dziwne troche.
dnigga (2009.09.09)

info

0  
  0
Do Jonasa Skąd wziąłeś informacje o tym, że Elbląg nie leż na warmii i mazurach? Gdyby było inaczej to nawet rejestrcje samochodowe zaczynały by się na P - pomorskie lub C - kujawsko-pomorskie a niestety dla Twojej wiedzy zaczynają się na N - warmińsko mazurskie. Pozdrawiam geografa
(2009.09.09)

info

0  
  0
do anonima od tablic rejestracyjnych: Twój post mnie rozwalił, po prostu zwalił z nóg, szczególnie motyw z Kujawsko-Pomorskim :) Proszę o informację, czy geografia teraz jest nadal uczona od czwartej klasy szkoły podstawowej, aby nasz "motoryzacyjno-historyczno-geograficzny ekspert" wiedział, kiedy może posiąść wiedzę o przynależności regionalnej Elbląga. Literki wszak już zna, więc to już chyba niedługo :)
Jesiotr (2009.09.09)

info

0  
  0
Szkoda tego zamku, szkoda!!!!!
miastowa (2009.09.09)

info

0  
  0
elbląg do pomorza!!! precz z szuwarowo-bagiennym zaściankiem nazywanym warmią i mazurami!!!
ELV (2009.09.09)

info

0  
  0
Do wszystkich niedzielnych geografów. Elbląg leży na styku dwóch podregionów: Żuław Elbląskich i Wysoczyzny Elbląskiej. Obydwa są częścią Pobrzeża Gdańskiego, czyli - inaczej rzecz ujmując - POMORZA. Elbląg leży na Pomorzu i nie zanosi się, by miał się przesunąć na Warmię czy Mazury. Możecie sobie nawet wpisać w google "Pomorze Gdańskie" odpalić wikipedię i sprawdzić listę miast; nawet tam wiedzą o co chodzi.
Sven (2009.09.09)

info

0  
  0
Polecam też wycieczkę np. do Wielkopolski czy na Śląsk. Tam, o ile ktoś skojarzy, gdzie leży nasze miasto, od razu wypali "gdzieś nad morzem", nikt nas z Warmią i Mazurami nie wiąże. Oczywiście poza garstką polityków.
Sven (2009.09.09)

info

0  
  0