O Truso i Wikingach

3
18.10.2006
„Truso - wikińskie emporium” - to tytuł wykładu, z jakim w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wystąpi elbląski archeolog Marek Jagodziński. Wykład odbędzie się w czwartek 19 października w ramach cyklu „Warsztaty bałtyjskie”.
Dr Marek Jagodziński (ur. w 1953 r. w Sierpcu) jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od ukończenia studiów związany z Elblągiem, początkowo jako konserwator zabytków archeologicznych, a od 1995 r. jako kustosz muzeum (obecnie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu). Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Autor ponad pięćdziesięciu publikacji, komisarz i współautor wielu wystaw archeologicznych. W historii polskiej archeologii Marek Jagodziński zapisał się przede wszystkim jako odkrywca, znanego z przekazu Wulfstana, Truso - wikińskiego ośrodka handlowego nad jeziorem Drużno. I właśnie wyniki wieloletnich badań emporium Truso przedstawi w swoim wykładzie. Zaprezentuje je w kontekście szerszej sytuacji kulturowej we wczesnym średniowieczu, głównie VIII-X wieku, w dorzeczu dolnej Wisły, akcentując zwłaszcza sytuację osadniczo-kulturową na tym obszarze i koegzystencję Słowian, Prusów i Wikingów. Wykład „Truso - wikińskie emporium” zostanie wygłoszony 19 października o godz. 18 w Salach Kopernikowskich zamku olsztyńskiego. Wstęp wolny.
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Dodam tradycyjnie : Katon Starszy powiedział: „poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć” Proponuje nową wersje tego zdania: „poza tym uważam, że Truso należy zbudować”
Woj Ławrynowicz (2006.10.18)

info

0  
  0
Woj możesz mówić o Kartaginie, ale lepiej gdyby redakcja zamieściła (przedrukowała) wykład. T.R
(2006.10.18)

info

0  
  0
CO do przedruku wykładu - tak samo jak każdy wykład chroniony jest prawem autorskim (np z tego powodu nie mozna nagrywać wykładów na studiach). I jeszcze jedno - proponuję sprawdzanie informacji o wydarzeniach w Muzeum na stronie internetowej (np kawiarenka historyczna "Clio"). Oczywiście zapraszamy osobiście na ewentualne kolejne spotkania w Muzeum (w planach np. relacje z tegorocznych wykopalisk). I przypomnam o trwającej do grudnia wystawie czasowej numizmatycznej - ok. 1000 monet od starozytności (najstarsze z poł. VII w. p. n. e.) - Rzym, Grecja, Egipt, Persja... Poza tym rewelacja - 2-ga w Polsce pod wględem wielkości kolekcja tabliczkek z pismem klinowym (III tysiąclecie p.n.e.).
Piotr Adamczyk (2006.10.18)

info

0  
  0