Woda jako przewodniczka i łączniczka.
Dzięki permanentnemu ruchowi jest również bezustannie „pogłębiającym się” archiwum znaczeń i zasobem surowców. Meandruje i płynie wraz z naszymi myślami…
meandry «skomplikowany i często trudny do zrozumienia bieg wydarzeń lub czyichś myśli»
meander
1. «kolisty zakręt koryta rzeki»
2. «ornament w formie linii załamującej się wielokrotnie pod kątem prostym»***
*** definicja ze Słownika Języka Polskiego PWN
Anita Wasik – adiunktka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Projektowania dla Kultury oraz Pracownię Propedeutyki Projektowania Książki. Wielokrotnie nagradzana projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, wystawiennictwem, a także projektowaniem książek i katalogów. Pociąga ją papier, przestrzeń, interakcja, grafika, która działa na różne zmysły. Od niedawna, a konkretnie od czasu przyjścia na świat swojego syna Tolka zaczęła eksperymentować z haftem i tkaniem. To, podobnie jak żeglarstwo pozwala jej na ukojenie zmysłów.
Haftowanie dla Anity Wasik jest jak medytacja, forma ucieczki od stresującej codzienności. Nauka haftowania była odpowiedzią na bezsenność, towarzyszącą pierwszym dniom macierzyństwa. Zaczęło się niewinnie od wyhaftowania zwierzątek do pokoju syna. Z czasem haft przestał być tylko sposobem na nieprzespane noce. Zajawka haftem i tkaniem stopniowo rozwijała się i z małych tamborków przeniosła się na wielkie krosno.
– Wernisaż wystawy: 26 lipca, godz. 18
– Wystawa potrwa do 6 września 2023
– Kuratorka: Emilia Orzechowska
– Wystawa odbędzie się w Krużganku Galerii EL