Noc Muzeów w Galerii EL

11.05.2016
Noc Muzeów w Galerii EL
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w swoje progi podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Na odwiedzających czekamy w najbliższą sobotę, 14 maja, od godz. 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia 2 zł – w cenie okolicznościowy znaczek.
W programie m.in. projekcje plenerowe filmów z działań performatywnych Kurta Fleckensteina (w przypadku niepogody przeniesione do wnętrza Galerii), o godz. 22 koncert Szelestu Spadających Papierków oraz zwiedzanie aktualnych ekspozycji: "Procesja Narcyzów" Andrzeja Bednarczyka oraz "mniej - więcej" Tycjana Knuta. Efektowną oprawę świetlną otrzymają także formy przestrzenne, znajdujące się na dziedzińcu Galerii EL. Po godz. 23 zwieramy szyki z elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym i zapraszamy do Krużganka na wystawę plakatów i potańcówkę w klimatach PRL, podczas której zagrają Sz.Pan z Pewexu i DJ Witja.
   
   Kurt Fleckenstein (ur. 5 grudnia 1949 w Hedddesheim koło Mannheim) – architekt krajobrazu, artysta zajmujący się sztuką ziemi, obiektu oraz instalacji. Sztuka już wcześniej kształtowała jego działania planistyczne – u podstaw rozpraw na temat krajobrazu oraz walki o nowoczesny obraz krajobrazu leżało życzenie kształtowania przestrzeni oraz regionów zgodnie z ideałami artystycznymi. Jego dzieła poświęcają uwagę otaczającemu je krajobrazowi lub przestrzeni miejskiej. W połączeniu z przyrodą powstają w ten sposób silne kontrasty pomiędzy monumentalnymi obiektami, często koloru rdzy, a towarzyszącą im zielenią. W swojej twórczości artysta odnosi się do nurtu minimal-artu znajdując nowe drogi interpretacji. Zawsze chodzi mu o zminimalizowanie, żeby obiekt sztuki był rzeczą samą w sobie, czymś, co nie symbolizuje niczego, a jest zwyczajnie obecne w otoczeniu, w którym się znajduje. Jako przykład można wymienić bramę wjazdową do Wrocławia. Fakt, iż wśród dzieł artysty obok geometrycznych obiektów stanowiących element krajobrazu można znaleźć instalacje związane z różnorodną tematyką społeczną świadczy o jego zaangażowaniu w zagadnienia społeczno-polityczne. Za pośrednictwem tych wypełniających całe pomieszczenia instalacji, które można zaliczyć do pop-artu lub sztuki przedmiotu artysta w sposób krytyczno-prowokujący zajmuje się tematyką aktualnych wydarzeń.
   
   Szelest Spadających Papierków – formacja muzyczna powstała w 1981 roku w Gdańsku. Jest uznawana za prekursora polskiej muzyki awangardowej i noise. Dzięki otwartej formule przez zespół przewinęły się prawie wszystkie istotne postacie Gdańskiej Sceny Alternatywnej. W latach 80-tych jego muzycy związani byli z gdańską grupą artystyczną Totart i współtworzyli lokalne podziemie artystyczne. Zasłynęli dzięki występów podczas imprez organizowanych przez środowisko totartalne, w trakcie których prezentowali swoje rewolucyjne i radykalne podejścia do muzyki. "Szelest Spadających Papierków XXI wieku to szelest cybernetycznych stosów. Nie daje wytchnienia, ani ukojenia. To abstrakcyjny galimatias ośmiobitowych retro-dźwięków zapomnianej konsoli Nintendo zaplątany w gąszcz generatorowych pisków, zgrzytów i warkotów. Tu nie ma nawet namiastki melodii. Jest cybernetyczny trans, do którego główkami ruszają kondensatory i diody. To dyskoteka dla kserokopiarek i niszczarek dokumentów. Albo zestaw ulubionych mruczanek robota R2D2. Jakkolwiek ująć to w słowa – jedno jest pewne: to propozycja radykalna. Tylko dla największych śmiałków Kosmosu".
   
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter