Młodzi wyszli na scenę u Sewruka

14
14.02.2024
Młodzi wyszli na scenę u Sewruka
Fot. Anna Dembińska
To był ważny wieczór dla młodzieżowych grup teatralnych z Teatru im. A. Sewruka, które miały swoje pokazy semestralne. Młodzi aktorzy odwołali się do twórczości Lucy Maud Montgomery i Sławomira Mrożka. Zobacz zdjęcia.

We wtorek (13 lutego) wieczorem odbyły się dwa spektakle, starszej i młodszej grupy, oba oparte na monologach. Pierwsza wzięła na tapet Mrożka, głównie tekst "Ten, który spada", ale przeplatany innymi historiami autora. Młodsi wystawili spektakl "Ania. Sztuka rozmyślania" na podstawie "Ani z Zielonego Wzgórza".

Przed występami porozmawialiśmy z opiekunem grup, aktorem elbląskiego teatru Krzysztofem Żabką, a także z młodymi artystami.

- Dzieciaki pracowały cały semestr i jestem o nie spokojny, dla mnie to bardzo fajny dzień, podsumowanie czasu zabawy, ale też ciężkiej pracy - mówi Krzysztof Żabka. - Zabawa zaczyna się wtedy, kiedy już umiemy tekst, kiedy ćwiczymy koncentrację – zastrzega aktor. - Jest jeszcze we mnie taka malutka niepewność, żeby młodzi odnaleźli się w tym, co się będzie działo, ale ja już wiem, co oni potrafią. Nie traktuję tego jak sprawdzianu, ale jako swego rodzaju święto – podkreśla nasz rozmówca.

Krzysztof Żabka przyznaje, że pewnie wiele osób, które należą do młodzieżowych grup teatralnych, odnajdzie swoje miejsce na scenie lub blisko niej w przyszłości.

- Są już osoby, które zakończyły uczestnictwo w grupach, poszły w świat, na studia, a pewna ich część kręci się w tych okolicach teatru, albo przy dubbingu. Próbują też dostać się do szkół artystycznych. Te nasze grupy składają się z osób, które w części przychodzą przełamać swoje słabości, a część jest "petardą aktorską". Bycie "petardą" nie jest jednak wymogiem, liczy się komunikacja, współpraca, obecność, to bez tych rzeczy nie da się prowadzić takich zajęć. Poziom energii czy zaawansowania w samym aktorstwie jest drugorzędny. Fajnie, że są tu osoby, które nakręcają i ciągną tych bardziej introwertycznych, którzy też pokazują bardzo fajne rzeczy, ale potrzebują więcej czasu. To świetny mieszanka ludzi – mówi o podopiecznych aktor elbląskiego teatru. Dodaje, że pracy grup młodzieżowych sprzyja modernizacja, która dokonała się "u Sewruka".

Młodzi wyszli na scenę u Sewruka
Fot. Anna Dembińska
- Wreszcie mamy dla nich warunki, jest sala edukacyjna, która może nie jest ogromna, ale jest od paru miesięcy naszą bazą, w której zdążyły już się odbyć warsztaty, gdzie można trzymać kostiumy czy realizować indywidualne zajęcia – mówi Krzysztof Żabka. Teraz młodzież, jak przyznaje jej opiekun, "może się czuć bardziej u siebie".

Jak przed występami czuli się młodzi aktorzy? Dlaczego chcą grać na deskach teatru?

- Najbardziej czuję ekscytację i stres, to, co robimy, jest jednocześnie niesamowite i stresujące. Tremę można jednak przełamać, jest bardzo pozytywna. Lubię robić coś, co może ucieszyć innych choć na małą chwilę – mówi Maciej Spryszyński.

- Teatr był w moim życiu od zawsze, to moje hobby, moi rodzice też zawsze byli w teatr mocno zaangażowani. Uwielbiam, książki, uwielbiam pisać, a teatr do mnie przemawia, bo lubię się wcielać w różne role, czuję się w tym bardzo dobrze. Przed wyjściem na scenę jest stres, ale gdy zapala się światło i zaczynam mówić swoją kwestię, pojawia się spokój, a jednocześnie smutek, że zaraz skończy się scena, w której gram - zaznacza Natalia Miłosz

- Wszystko zaczęło się od przedszkola, gdzie pierwszy raz miałam styczność z przedstawieniem, już wtedy poczułam, że to coś, co lubię robić. Rodzice nigdy mnie do tego nie ciągnęli, sama to sobie wymyśliłam. Gdy wychodzimy przed publiczność, robimy wszystko, żeby przedstawić widzom scenę w najlepszy sposób, ale nie wiemy, jakie oni odczuwają emocje – przyznaje Marika Kuriata.

- Na scenie jestem zadowolony i dumny z siebie. Trochę się stresuję, ale staram się nie zwracać uwagi na innych – zaznacza Stanisław Nalazek.

- Każdy z nas opowiada monolog z życia Ani, która dużo rozmyśla. Ja mam monolog o tym, że marzę o dużej, bufiastej sukience – mówi o występie młodszej grupy Maria Bożym. - Cieszę się, jak jest dużo ludzi na widowni, że chcą oglądać, jak sobie radzimy – dodaje.

Nasi rozmówcy często podkreślają, że choć występowanie na scenie może stresować, to budzi też wiele dobrych emocji.

- Człowiek uczy się przekładać tremę na coś pozytywnego – komentuje Krzysztof Żabka. - To pewna mieszanka strachu i ekscytacji, choć dla niektórych może być ona na początku trochę deprymująca – przyznaje aktor.

Dodajmy, że spektakle w wykonaniu młodzieży obejrzeli i nagrodzili brawami licznie zgromadzeni w teatrze widzowie.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Na scenie zabrakło mnie, Jarek !
(2024.02.14)

info

1  
  6
"KE właśnie przyjęła pakt migracyjny, wiecie co to dla nas oznacza?"
(2024.02.14)

info

3  
  10
To oznacza że aktorzy będą kolorowi i mówić w języku niepolskim.
(2024.02.14)

info

6  
  1
Holecka skutecznie wyprała mózg tysiącom jak nie milionom prawicowym wyborcom. Niech żyje wiecznie TV Bananowa.
(2024.02.14)
Słabe te komentarze... Wstyd dla ich autorów... za to WIELKIE GRATULACJE dla młodych aktorów i Pana Krzysztofa- to, co razem tworzą jest piękne, wzruszające i mądre... ale tego nie zrozumieją, ci, których jedynym zajęciem jest anonimowe pisanie bezsensownych komentarzy.
(2024.02.14)

info

19  
  0
Powodzenia na scenie, młodym aktorom aby się spełniły wasze marzenia a talent w miarę upływu czasu zwiększał perfekcyjność wykonanej pracy ! TU NIE CZAS NA POKITYKĘ.....
(2024.02.14)

info

11  
  0
co za idiotyczny tytuł "Młodzi wyszli na scenę u Sewruka " u Sewruka to może być na cmentarzu na jego grobie ew. w jego byłym domu, natomiast młodzi wyszli na scenę w teatrze im Sewruka
kinoman (2024.02.14)

info

5  
  3
Dla mnie lepiej by brzmiało: "Młodzi wyszli na scenę w teatrze elbląskim" lub "..... w teatrze im. Aleksandra Sewruka".
Anna L. (2024.02.14)

info

5  
  0
Wielkie gratulacje dla młodych aktorów i dla Pana Krzysztofa Żabki. Ogromne zaangażowanie, energia i wspaniałe emocje. Wspaniale, że przy teatrze działają takie grupy gdzie młodzież może rozwijać swoje pasje, oby więcej takich inicjatyw. Czekamy na więcej Waszych spektakli.
(2024.02.14)

info

7  
  0
Wystep amatorów, a pełna sala w teatrze. Czekamy na następne. Może za płatnym wstepem. Symboliczne 10 pln.
(2024.02.14)