Festiwal „...Czy to jest kochanie?” organizowany jest od 1997 roku. Jest to impreza o randze ogólnopolskiej w formie konkursowych prezentacji w czterech kategoriach. Celem organizacji festiwalu jest przede wszystkim twórcza konfrontacja artystyczna, a także wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych prezentacji oraz promocja polskiej amatorskiej twórczości artystycznej.
Prezentacje oceniane są przez jury festiwalowe złożone z najwybitniejszych postaci świata teatru, literatury i piosenki. W minionych edycjach jurorami festiwalu byli m.in. Krzysztof Kolberger, Jerzy Satanowski, Janusz Majcherek i Piotr Machalica, w tym roku wykonawców oceniać będzie m.in. znany elbląskiej publiczności z ubiegłorocznych Elbląskich Nocy Teatru i Poezji Janusz Radek.
- W dobie wszechogarniającej przemocy i brutalizacji życia chcieliśmy stworzyć imprezę, która poprzez swoją tematykę byłaby wkładem w walce o to co prawdziwe, wartościowe i dobre - mówi pomysłodawczyni imprezy i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Bożena Sielewicz. - Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” patronuje największe z ludzkich uczuć - miłość. Mamy dziś coraz mniej odwagi żeby o niej mówić. W tę najintymniejszą sferę ludzkiego życia wdarły się pospolitość, brzydota, często i wulgarność. Może już tylko szuka pozostaje wierna językowi uczuć, sprawia, że on wciąż istnieje?
Co dwa lata w Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? w kategorii małych grup teatralnych biorą udział teatry z zagranicy, dzięki czemu impreza zyskuje charakter międzynarodowy. Tegoroczny Festiwal został wzbogacony jeszcze o nowe przedsięwzięcie - "Podróże z pieśnią. Wertyński, Okudżawa". Jest to międzynarodowy projekt, na który składają się warsztaty teatralne i wokalne, koncerty, cykl wykładów, seminariów. "Podróże z pieśnią" poświęcone są twórczości legendarnych bardów rosyjskich Bułata Okudżawy i Aleksandra Wertyńskiego.
VIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” odbywać się będzie w dniach 18 - 20 marca. Uroczysta Inauguracja odbędzie się 18 marca o godz. 20.00 w Teatrze Dramatycznym, a składać się na nią będzie koncert piosenek Bułata Okudżawy w wykonaniu Artura Żmijewskiego, Małgorzaty Kożuchowskiej, Edyty Jungowskiej, Janusza Radka, Mariana Opani, Iwony Loranc, Mirosława Czyżykiewicza, Justyny Szafran, Doroty Osińskiej i Walerego Alijewa oraz zespołu muzycznego pod kierownictwem Pawła Perlińskiego. Będzie można wówczas także usłyszeć uczestników międzynarodowych warsztatów odbywających się w ramach projektu "Podróże z pieśnią. Wertyński, Okudżawa". Inaugurację poprowadzi Andrzej Poniedzielski.
Podczas gali festiwalowej, która odbędzie się 20 marca o godz. 20.00 w dużej sali Światowidu, wystąpią laureaci festiwalu oraz odbędzie się recital Stanisława Soyki. Będziemy mogli również zobaczyć, jaki poziom reprezentują zwycięzcy minionych edycji w koncercie „Wspomnienia” oraz usłyszeć śpiewających jurorów - Janusza Radka i Barbarę Dziekan.
W trakcie Festiwalu oglądać będzie można w „Światowidzie” wystawę artysty fotografika Jana Berdaka pn. „EROTIC collage”, autora wielu wystaw indywidualnych pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego prace - fotografię kreacyjną, czarno-białą i kolorową interpretowaną cyfrowo - pokazywano na wielu ekspozycjach w Europie, Ameryce i Japonii. Organizatorem festiwalu jest Oddział Okręgowy Towarzystwa Kultury Teatralnej w Elblągu, a współorganizatorem Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid".
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter