Spotkania na plaży nad Zalewem Wiślanym już na stałe wpisały się w wakacyjny krajobraz Kadyn, które już od dziesięciu lat przyciągają artystów swymi niezwykłymi miejscami historycznymi. Uczestnikami pleneru są nauczyciele plastyki, instruktorzy, studenci i uczniowie liceów plastycznych – w tym roku z terenu powiatu elbląskiego oraz z Nidzicy, Gronowa Górnego, Braniewa, Olsztyna, Elbląga i Gdańska. - W tym roku prace rzeźbiarskie i ceramiczne powstaną pod kierunkiem Adama Arabskiego – artysty, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid” w Elblągu. – Motywem przewodnim będzie ceramika figuralna i kafle, znak rozpoznawalny Kadyn, nawiązujące do okresu secesji i art deco.
Miejscem warsztatów będzie namiot ustawiony tuż nad brzegiem Zalewu Wiślanego, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni. - Jak co roku będzie można obserwować wypał prac ceramicznych w piecu plenerowym oraz sposoby tworzenia kafli – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora CSE „Światowid” i organizatorka pleneru. - Niezmiennie w programie pozostały działania na plaży, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i turyści.
Na przykład w podróż ze szkicownikiem może pojechać każdy, kto 6 lipca o godz. 10 zjawi się pod świetlicą „Kadyna”, a plażowicze wraz z dziećmi będą mogli wziąć udział w konkursie rzeźby w piasku oraz w warsztatach pieczenia chleba w tradycyjnym glinianym piecu chlebowym.
Plener, który organizują CSE „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”, odbywa się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu. Prace, które powstaną podczas pleneru w Kadynach, na początku września będzie można oglądać w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter