Jak wyskoczyć z wyścigu szczurów

9
09.08.2020
Jak wyskoczyć z wyścigu szczurów
(fot. Anna Dembińska)
Niedzielny Letni Salon Muzyczny minął w znakomitych nastrojach, mimo że tytuł sztuki wystawianej w muszli koncertowej optymistycznie nie brzmi. Ale jak się nie cieszyć, kiedy aktorzy znakomici, remont muszli koncertowej coraz bliżej, a pobliska restauracja Myśliwska właśnie otworzyła się po remoncie. Zobacz zdjęcia.

"Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę"  to współczesna sztuka o młodych, którzy poświęcają wszystko karierze zawodowej, a jej autorka Anna Burzyńska inspirowała się prawdziwymi danymi, które pojawiły się w mediach na temat fali samobójstw wśród młodych biznesmenów. 

Klara i Nikodem mają pierwszą od dłuższego czasu wolną niedzielę, podczas której po raz pierwszy zaczynają tak naprawdę ze sobą rozmawiać. Oboje uwierzyli w trwałość swoich błyskotliwych karier, a nawet w swoją genialność na trudnym rynku zawodowym, gdzie dziesiątki i setki nim podobnych, walczą między sobą o coraz lepsze samochody, imponujące  gabinety, telefony komórkowe, członkostwo w elitarnych klubach, mieszkania w ekskluzywnych osiedlach, a nade wszystko o prestiż u... samych siebie. Wierzą bowiem w swą inność i szczęśliwy los. Nie są przygotowani na porażki, a one nadchodzą i wywracają dotychczasowy wyścig szczurów do góry nogami, choć sami bohaterowie nie potrafią się do tego nawzajem przyznać. 

Co z tego wynikło, przekonali się wszyscy, którzy w niedzielne popołudnie wybrali się na kolejne spotkanie z cyklu Letni Salon Muzyczny, którego organizatorami są Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr im. A. Sewruka. W spektaklu, przygotowanym w formie "sceny przy stoliku", zagrali przedstawiciele młodego pokolenia elbląskich aktorów. W roli Klary - Magdalena Bocianowska, w roli Nikodema - Piotr Szejn, a narratorem była Monika Łyżwa.

 

Prawa autorskie do sztuki "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" reprezentuje w Polsce Agencja ADIT w Warszawie

 

Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Nadleśnictwo Elbląg, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Cleaner; Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso oraz RMF Classic - współpraca redakcyjna

red.

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Odstępy i maseczki GDZIE. Już zaczęła wzrastac liczba chorych. I nic nie DOCIERA.
(2020.08.10)

info

7  
  8
Liczy się tylko kasa za bilety. Dlaczego organizator nie reaguje na zasady i nie zwraca uwagi. Koroniwirusa.
(2020.08.10)

info

5  
  8
Wszyscy w maskach. SZOK !!! Przecież w lesie nie trzeba. Nadgorliwi albo przestraszeni mieszkańcy.
Maska w kieszeni (2020.08.10)

info

3  
  6
Widowisko było tak wspaniałe, że z zachwytu widzom aż maseczki pospadał lub nagle dostali astmy.
myk (2020.08.10)

info

3  
  1
A wstep nie byl wolny? Ile bilet kosztowal
CH (2020.08.10)

info

2  
  3
jak chcecie nosić maski to kupcie sobie przeciwgazowe a te szmatki do wycierania kurzy
(2020.08.10)

info

2  
  5
Tresowane stada chodzą w kagańcach. Jak w prosty sposób zniewolić i oszukiwać ludzi, to widać na każdym kroku nie tylko w Polsce.
(2020.08.10)

info

2  
  6
Jak wyskoczyć ? Jak Kidawa Błońska :)
skok w bok (2020.08.10)

info

1  
  2
Bardzo dobrze, ciekawie zagrane ale sztuka sama w sobie dość słaba. Mocno naciągana, przerysowana rzeczywistość korposzczurów. Autorka chyba zbyt mocno inspirowała się amerykańskimi filmami i amerykańskim rynkiem pracy. Z korpo- doświadczenia wiem, że w Polsce wygląda to trochę inaczej. Ale sama inicjatywa i sztuka w lesie bardzo na plus.
(2020.08.10)

info

4  
  0