Grunwald po niemiecku

5
01.06.2016
Grunwald po niemiecku
W wtorek, 7 czerwca zakończy się kolejny sezon spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. W kinie „Światowid” spotkają się miłośnicy Elbląga i jego historii, by obejrzeć archiwalne filmy i kroniki oraz wysłuchać opowieści o przeszłości regionu.
Tematem wieńczącego tegoroczny cykl spotkania będzie „Grunwald po niemiecku”. Będzie to opowieść o jednej z największych bitew I wojny światowej, którą stoczono w okolicach Olsztynka oraz o monumentalnym pomniku, który wzniesiono w tym miejscu, a po którym nie ma dziś śladu.
   Bitwa pod Tannenbergiem (Stębarkiem) nie przesądziła o wyniku wojny. Miała jednak wielki wpływ na późniejsze losy Europy, bo posłużyła Hitlerowi do szerzenia ideologii nazistowskiej w narodzie niemieckim. Wzniesiony pod Olsztynkiem pomnik stał się celem wycieczek Niemców z całego kraju oraz miejscem wielkich nazistowskich manifestacji.
   Podczas wtorkowego spotkania wyświetlone zostaną stare kroniki filmowe z I wojny światowej oraz okresu międzywojennego. Przedstawiona zostanie historia bitwy oraz budowy pomnika. Widzowie poznają też powojenne losy monumentu i jego związki z Elblągiem. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek.
   Seans „Grunwald po niemiecku” rozpocznie się we wtorek, 7 czerwca o godz. 18 w kinie „Światowid”. Wstęp wolny.
   

   Patronem medialnym cyklu „Elbląg na dużym ekranie" jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Jeśli to mają być filmy [ Elbląg na dużym ekranie ] to wała nas obchodzi film o olsztynie czy grunwaldzie.
(2016.06.01)

info

1  
  3
wała nas obchodzi. .. bo jesteśmy ignoranci i interesujemy się tylko ceną najtańszego piwa. ..
(2016.06.01)

info

4  
  0
film nie o olsztynie, tylko o Olsztynku, a to duża różnica !!!
(2016.06.02)

info

3  
  0
krótko. mają być filmy tylko o Elblągu to inne nie mają prawa bytu.
(2016.06.02)

info

0  
  0
Nalezaloby uzupelnic, ze w tym obiekcie umieszczono mauzoleum i w nim pochowano von Hindenburga wraz z malzonka. Dnia 24.1.1945r obydwie trumny ze zwlokami przewieziono droga wodna do Niemiec.Dokumentacje mozna zobaczyc pod linkiem http://tannenberg-nationaldenkmal.andreasspringer.de/evakuierung/index.html
elb2012 (2016.06.06)

info

0  
  0