Prezentowane na wystawie prace Zbigniewa Gostomskiego pochodzą z kolekcji Galerii EL, z Fundacji Signum, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz prywatnych zbiorów Barbary Gostomskiej. Odwołują się do różnych okresów w życiu artysty, który w 1965 roku podczas I Biennale Form Przestrzennych pozostawił po sobie w Elblągu trwały ślad. Mijamy go codziennie, spacerując czy jadąc ul. Teatralną w kierunku Robotniczej, na wysokości CSE Światowid.
„Rzeźba Gostomskiego powstała z umieszczenia w ramie, dwóch przeciwstawnych względem siebie, silnie wygiętych arkuszy blachy. Tworzy to bardzo przemyślany i homogeniczny układ. Rodzące się pomiędzy wygiętymi elementami napięcie zostaje pomiędzy nimi uwięzione, a tym samym „nie rozrywa” wizualnie formy. Ładunek energii, jaki został zawarty w tej pracy jest neutralizowany przez obecność szerokiej ramy kompozycji. Forma oglądana frontalnie ujawnia zaskakujący efekt niemal jednolitej powierzchni, rozjaśnionej padającym światłem na miejscach wygięć blachy. Powierzchnię tę przełamuje wizualnie Gostomski wąskimi szczelinami pomiędzy ramą i arkuszami blachy, co przypomina efekt stosowany przez włoskiego artystę Lucio Fontanę w obrazach spacjalnych (z wł. spaziali)” – czytamy na stronie Centrum Sztuki Galeria EL.
Na wystawie na emporze możemy dodatkowo podziwiać model tej formy z ul. Teatralnej, pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także rysunki, neony czy materiały archiwalne.
Zbigniew Gostomski zmarł w 2017 roku w wieku 85 lat. Pozostawił po sobie bogaty dorobek związany z malarstwem, fotografiami, artystycznymi eksperymentami i happeningami. Urodził się w Bydgoszczy, gdzie uczył się w Miejskiej Szkole Plastycznej (dzisiejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1953 – 1959) w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1961–1962 uzyskał specjalizację w pracowni gobelinu artystycznego u Mieczysława Szymańskiego. Od 1988 był profesorem warszawskiej uczelni. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wystawa prac Zbigniewa Gostomskiego będzie czynna do 8 września