Fenomen obrazu

3
02.03.2012
Fenomen obrazu
Praca bez tytułu z cyklu The Boys, akryl, olej na płótnie Marcina Zawickiego (fot. AD)
W Galerii EL otwarta została wystawa pn. „Wokół obrazu”. Składają się na nią prace ponad 30 wykładowców Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Można więc powiedzieć, że jest to ekspozycja mistrzowska. I trzeba dodać – interesująca. Zobacz fotoreportaż.
- „Wokół obrazu”, czyli w zasadzie wystawa bez tytułu – przyznał podczas wczorajszego (1 marca) wernisażu prof. Krzysztof Gliszczyński, dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. - Uprawianie każdej sztuki w efekcie daje obraz. To pojęcie bardzo rozległe, które pozwala nam na swobodne przenikanie form między malarstwem a malarskością, obrazem filmowym a fotograficznym, obiektem czy instalacją. Ale wszystkie ujęcia pozostają obrazami, których przetrwanie możliwe jest dzięki archiwum pamięci. Pojęcie obrazu dotyczy tego, co jest na, ale i przed, i za obrazem, a także tego, co zostaje w pamięci odbiorcy. Jego interpretacji.
   A wśród różnorodności prezentowanych na wystawie prac interpretacji może być wiele. Trzeba przyznać, że dzieła są intrygujące, przyciągają zaciekawiony wzrok odbiorców. W oczy rzucają się m.in. czerwone twarze, czyli „Portret malarza” Jarosława Baucia, „westernowy” klimat Marcina Zawickiego, tłum ludzi niby takich samych, a jednak innych, czyli praca Romana Gajewskiego czy niby fotograficzny tryptyk Marka Wrzesińskiego.
   Sposób na odejście od tradycyjnego obrazu znaleźli m.in. Krzysztof Polkowski (w Galerii EL prezentuje swój neonowy „Libensraum-Lebensraum”) oraz Anna Królikiewicz (jej karuzela z żelatyny).[fotor]
   - Obraz jest tym fenomenem, który zawiera w sobie potencjał interpretacyjny i nie do końca jest tylko tym, co na nim widać – słowa Krzysztofa Gliszczyńskiego zachęcają do własnego odczytywania prezentowanych w Galerii prac.
   Wystawę pracowników gdańskiej ASP będzie można oglądać do 8 kwietnia.
   
   ***
   Artyści: Jarosław Bauć, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Robert Florczak, Roman Gajewski, Krzysztof Gliszczyński, Maciej Gorczyński, Aleksandra Jadczuk, Piotr Józefowicz, Andrzej Karmasz, Jacek Kornacki, Anna Królikiewicz, Sławomir Lipnicki, Przemysław Łopaciński, Teresa Miszkin, Marek Model, Mieczysław Olszewski (MIETO), Jerzy Ostrogórski, Jakub Pieleszek, Krzysztof Polkowski, Arkadiusz Sylwestrowicz, Maciej Świeszewski, Maria Targońska, Anna Waligórska, Mariusz Waras, Aleksander Widyński, Marek Wrzesiński, Marcin Zawicki, Jacek Zdybel, Agata Zielińska-Głowacka
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

W końcu jakaś sztuka dla elblążanina!
(2012.03.02)

info

0  
  0
W końcu? Przecież to jest absurdalnie wtórne! Cofanie.
(2012.03.03)

info

0  
  0
a moim zdaniem to qń i prosze nie dotykać qnia
(2012.03.04)

info

0  
  0