Elbląskie pocztówki w cyfrowej wersji

9
10.01.2024
Elbląskie pocztówki w cyfrowej wersji
*
Kościoły, szkoły, restauracje i kawiarnie, Bażantarnia, całe przedwojenne elbląskie ulice sfotografowane i opisane na kartkach pocztowych z kolekcji elblążanina – Andrzeja Kowalskiego. Regionalna Pracownia Digitalizacji scyfryzowała zbiór niemal tysiąca pocztówek.

Dotychczas na stronie cyfrowewm.pl znalazły się pocztówki, pokazujące Bażantarnię, kościoły, ulicę 1 Maja, Plac słowiański, elbląskie hotele, kawiarnie, restauracje oraz szkoły. Opracowywane są kolejne pliki.

- To dość pracochłonny proces – mówi Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Najpierw trzeba widokówki zdigitalizować, skatalogować, przejrzeć, podzielić na kategorie, następnie opisać, przetłumaczyć i wstawić na stronę. Samo katalogowanie i opisanie pocztówek wymaga wiele czasu, wiedzy, a czasem zacięcia detektywistycznego.

Dzięki takiemu podejściu do tematu, na stronie można przeczytać mnóstwo ciekawostek o historycznych, elbląskich budynkach i miejscach, których dziś już nie ma, o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto i w naszym mieście.

Zdigitalizowane zostały obie strony kartek pocztowych więc zdjęcia elbląskich ulic, placów i obiektów zyskały również szerszy kontekst osobisty. Wiemy dokąd wysyłane były widokówki i przez kogo, są stemple i znaczki pocztowe, jednak są to treści w języku niemieckim, a dodatkową trudnością jest styl i charakter pisma. Co istotne, pocztówki zostały udostępnione na otwartych licencjach, możliwości korzystania z nich zostały określone przez licencje CC.

Kolejne zbiory pocztówek są opracowywane i sukcesywnie zamieszczane na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Cyfrowych wersji pocztówek można szukać na tej stronie.

Rozmowa z Andrzejem Kowalskim o historii i rodzajach pocztówek oraz pasji do kolekcjonerstwa tu.

 

Na zdjęciu: Restauracja i kawiarnia na dzisiejszej Górze Chrobrego (ówcześnie Thumberg czyli Gliniana Góra), dziś już nieistniejąca. Restauracja została wzniesiona na szczycie wzgórza, była doskonałym punktem widokowym z panoramą na Elbląg i Żuławy Wiślane oraz na północno-wschodnią część Bażantarni. Wybudowana została przez Samuela Sielmanna, właściciela majątku Spittelhof, leżącego między Elblągiem a Gronowem Górnym. Restauracja otwarta została w 600-rocznicę założenia Elbląga w 1837 r. Pocztówka pochodzi z 1927 r. - wydawca elbląski Wilhelm Vollmer.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Szanowny Panie Andrzeju Kowalski, chylę czoła, piękna pasja, bardzo pożyteczne zainteresowanie. Osobiście jako stary, nieaktywny filatelista, mam w swoim zbiorze relikwię rodzinną - pocztówkę z 1916 roku wysłaną do Bachmutu (Ukraina) do mojego dziadka Józefa w niewoli rosyjskiej - z jednej strony zdjęcie Babci i mojego Taty, a z drugiej treść, pozdrowienia i adres. Pamiątka dla mnie i rodziny bezcenna. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych poszukiwań staroci.
(2024.01.10)

info

6  
  1
Może nowy prezydent Elbląga zadba o powrót paru ważnych dla przedwojennego Elbląga budowli, jak ta na Górze Chrobrego, czy przy ul. Krótkiej, a drugie imię prezydenta Wróblewskiego - Miasto nie ma pieniędzy na ten projekt - pójdzie w zapomnienie.
(2024.01.10)
Szanujmy i dbajmy o historię naszego miasta. Elbląg nie zaczął się w 1945 roku od rozbiórki Starówki i wywiezienia cegieł na odbudowę Warszawy i Gdańska.
(2024.01.10)

info

1  
  1
I pomnik żołnierzy niemieckich na szczycie tzw. Pomnika... !!!
(2024.01.10)
Niemcy stracili te śliczności przez Adolfa, a my możemy stracić przez Jarka... gdzie uciekać ? Na Ukrainę i Białoruś już nie da rady... "Lachy rezaty"...
(2024.01.10)
Śliczności w Elblagu stracilismy przez nierzady towarzyszy z PO, PSL, SLD, Lewica. Za ich czasow wyburzono w Elblagu wiele pieknych kamienic, ktore przetrwały wojne a nie przetrwały nierzadow w/w towarzyszy. Towarzysze wlasnie demoluja bazantarnie i chca poprowadzic przez nia obwodnice, towarzysze zlikwidowali przystan pasazersa na bulwarze i z Elblaga juz nic nie plywa. Towarzysze doprowadzili do ruiny najwiekszy w Europie odkryty basen, ktory przetrwał wojne ale nie przetrwał nierzadow w/w towarzyszy. Towarzysze doprowadzili do ruiny Elblaska komunikacje miejska. Wymieniac dalej?
Ikarus (2024.01.11)
Jest dostępna w wyd. Uran piękna książka -album Elbląg wczoraj i dziś właśnie z unikatowymi pocztówkami autorstwa Zbigniewa Zajchowskiego.
(2024.01.12)

info

1  
  0
Jeśli wydawnictwo Uran, to cena 150 zł jak nie więcej. Ale zapalony hobbysta zapłaci i 200 zł, Osobiście wolę mieć książkę niż 200zł w kieszeni.
(2024.01.12)

info

1  
  0
jest w Inf. Turyst. i Muzeum 130 zł
(2024.01.12)

info

1  
  0