Elbląskie fabryki PRL-u na dużym ekranie

32
04.02.2025
Elbląskie fabryki PRL-u na dużym ekranie
„Przemysłowy Elbląg – fabryki z czasów PRL” – to tytuł najbliższego seansu popularnego cyklu filmowego „Elbląg na dużym ekranie”. Widzom zaprezentowane zostaną filmy i kroniki sprzed 1989 roku, na których utrwalone zostały elbląskie fabryki i zakłady pracy. Spotkanie już w środę o godz. 18 w kinie Światowid.

Powojenny Elbląg był miastem przemysłowym, w którym główną rolę odgrywały Zakłady Mechaniczne im. Karola Świerczewskiego, w skrócie nazywane „Zamechem”. Zamech zatrudniał do 8 tys. pracowników i miał decydujący wpływ na życie społeczne, ekonomiczne i polityczne miasta. Ale w Elblągu istniało wiele innych fabryk i warsztatów. Wymienić należałoby przede wszystkim Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu (ZWP), Elbląskie Zakłady Napraw Samochodów (EZNS), Browar w Elblągu, Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Truso” (ZPO), Zakłady Tworzyw Sztucznych „Styren”, przekształcone później w Zakłady Armatury Samochodowej „Polmo” (ZAS), Spółdzielnie „Plastyk”, „Renoma” i „Zryw”, spółdzielnie pracy im. Buczka i Marchlewskiego, Elbląską Spółdzielnię Mleczarską i Zakłady Mięsne oraz wiele, wiele innych.

Przed 50 laty było to robotnicze miasto młodych ludzi, które w latach 70-tych XX wieku przeżywało modernizację i dynamiczny rozwój, związany z inwestycjami finansowanymi z rządowej Uchwały nr 40 z 1972 roku i których apogeum był awans Elbląga do rangi miasta wojewódzkiego. Okres ten trwał bardzo krótko, bo zaledwie kilka lat. Polskę dotknął kryzys gospodarczy, w 1980 r. wybuchły strajki, a w 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Niewydolna gospodarka socjalistyczna chyliła się ku upadkowi. Po dawnych fabrykach pozostały dziś nieliczne filmy, fotografie, dokumenty i wspomnienia.

 

Na seans pt.: „Przemysłowy Elbląg – fabryki z czasów PRL” zapraszamy w środę, 5 lutego o godz. 18 w Kinie Światowid. Gościem spotkania będzie Daniel Lewandowski, autor wielu publikacji o współczesnym przemyśle Elbląga. Wstęp wolny.

 

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Juliusz Marek

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W tamtych czasach fabryki i firmy byly w rękach Polaków, duża częsc sprzedana została za grosze, chociaz były rentowne i przynosiły zyski. Dzisiaj nie mamy praktycznie nic, bo wszystko zostało sprywatyzowane lub sprzedane zagranicznym inwestorom.
(2025.02.03)
To konsekwencja wyborów narodu. Takich sobie wybieraliśmy decydentów. A teraz płacz?
(2025.02.03)
Nie zapominajmy jak każdy w tamtych czasach "załatwił z pracy" to i tamto. Nikt nie kradł, wszyscy tylko załatwiali. i Załatwiliśmy sami tyle fajnych zakładów.
Łomatko (2025.02.03)

info

45  
  18
Łatwo dziś osądzać, ale nikt chyba do końca nie wie, czy to faktycznie były rentowne zakłady. Komuna tworzyła pracę na siłę, żeby naród miał zajęcie. Zatrudniano setki osób, a dziś okazuje się, że aż tylu wcale nie było potrzebnych do wykonania tej pracy. W PRL-u ekonomia nie istniała. Potem kraj zachłystnął się demokracją i wyprzedawał wszystko w obce ręce, bo państwowa kasa świeciła pustkami. Nikt nie patrzył w przyszłość na konsekwencje, że obce firmy nie chcą robić biznesów, tylko zgasić konkurencję. Polska od zawsze była w niefortunnym położeniu. Wojny, rozbiory, a my zamiast próbować dziś budować potęgę gospodarczą, to się kłócimy o to, kto więcej ukradł, czy 21:37 na opakowaniu budzika kogoś obraża, 10-go każdego miesiąca robiło się polityczny cyrk zamiast szacunku dla ofiar katastrofy, pompowało się miliony w udowodnienie przez psychopatę, że to nie katastrofa, tylko zamach. I jak w tym kraju ma być dobrze?
DasModel (2025.02.03)
To był dobry czas dla Elbląga. Starsi ludzie jeszcze pamiętają młody, gwarny i żywy Elbląg. Tak było przez niemal trzydzieści lat.
:::: (2025.02.03)
@:::: - "o był dobry czas dla Elbląga. Starsi ludzie" - to był suuuuuper czas.... Bardzo żałuję że nie ma już kolejek, kartek, zapisów na mebel, pralkę, pomarańczy tylko w Święta, jednego czy dwóch kanałów "niezależnej TV", donosicieli, kontroli dokumentów bez powodu i tak jeszcze kilka stron "maszynopisu" można by pisać ale po co... a gwarno było, szczególnie w grudniu 1970.
starszyczłowiek (2025.02.03)
Taki model "transformacji ekonomiczno- ustrojowej" wybrali dla nas "demokratycznie" nasi "ojcowie" w Magdalence w porozumieniu z "przyjaciółmi" scyzorykiem chrzczonymi zza wielkiej wody. Hurra!
(2025.02.03)
@starszyczłowiek - a kto dziś pamięta o tym, że po wojnie przez 50 lat (według umów) trzeba było spłacać USA tzw. pomoc LEND LEASE? Miliony dolarów za aliancką pomoc... a jak się zaczęliśmy odkuwać to nagle "prywatyzacja' i po zakładach... Konkurencji korporacje z wall streat się bały czy jak? Łapówkarze, co sprzedawali nasze zakłady za ledwie procent wartości do tej pory nie ponieśli kar...
(2025.02.03)
Pamiętam lata 70te, to moja młodość. Była praca, działo się w Elblągu. Przede wszystkim Elbląg rozwinął się, jak byliśmy województwem. Mieliśmy tyle zakładów pracy, dzisiaj nie ma po nich śladu, chociażby mleczarnia, czy inne zakłady pracy. Smutny dzisiaj jest Elbląg, a szkoda...
Kiki58 (2025.02.03)

info

47  
  4
A jaki miałeś/aś pan/i wpływ na to, co działo się podczas biesiad we wspomnianej tu Magdalence?
(2025.02.03)