Dwie instytucje kultury w Elblągu – Teatr Dramatyczny i Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” - podlegające samorządowi wojewódzkiemu rozpoczęły nowy sezon pod kierownictwem nowych dyrektorów. Jak ocenia Pan ich pracę?
Myślę, że dobrze się złożyło dla Elbląga i okolic, że szefami tych jednostek zostały osoby od lat związane z kulturą i znające tę materię. Po krótkim czasie funkcjonowania dyrektora Czyżyka i dyrektora Siedlera mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to dobry kierunek i były to zmiany, które spowodowały ożywienie w pracy tych jednostek. Z perspektywy województwa instytucją wybijającą się i wręcz przykładnie działającą jest centrum kultury Światowid, który „promieniuje” kulturą, organizuje ją, potrafi połączyć to, co jest bardzo trudne – odpowiednią jakość i komercję. Ponadto tak funkcjonuje finansowo, że istnieje przekonanie, że pieniądz publiczny jest współuczestnikiem tej instytucji, że jest należycie wydawany.
Światowid w ostatnim czasie przeszedł szereg korzystnych zmian - jest winda dla niepełnosprawnych, dobrze wyposażone sale kinowe, Scena Na Piętrze i wiele innych pomieszczeń. Czy Urząd Marszałkowski przewiduje przeznaczenie kolejnych środków na Światowid? W jego sąsiedztwie powstanie niebawem multipleks...
Cóż, decyzja o budowie multikina została podjęta, miejsca tego typu nakręcają koniunkturę i od tego nie uciekniemy. Ale myślę, że Światowid się obroni, ponieważ spełnia oczekiwania mieszkańców Waszego miasta. Co do funduszy z kontraktów - kwestia podziału środków budżetu państwa przeznaczonych na ten cel jest cały czas przedmiotem negocjacji. Ponadto należy pamiętać, że kontrakty wojewódzkie związane są z rozwojem całego regionu, a Światowid, finansowany z pieniędzy mieszkańców całego województwa, daje usługę kulturalną przede wszystkim elblążanom.
Ale Światowid może liczyć na pieniądze od swoich władz...?
Oczywiście, że może liczyć i takie otrzymuje. Jesteśmy tym wyjątkowym województwem, które częściej przekazuje fundusze na instytucje kultury niż na inne inwestycje, które dla pozostałych mogą wydawać się ważniejsze, ponieważ wiemy, że to one tworzą naszą tożsamość. Dlatego jednostka, która potrafi zorganizować dodatkowe pieniądze poprzez działalność komercyjną, ale taką, która jednocześnie nie obniża poziomu kulturalnego instytucji, będzie w dodatkowy sposób dofinansowywana, aby tę działalność utrzymać. Mimo że tych środków jest zdecydowanie mniej, niż te instytucje by oczekiwały... Chciałbym równocześnie poinformować, że Urząd Marszałkowski podpisał poręczenie kredytu dla Teatru Dramatycznego na kwotę 1 mln złotych.
Jak urząd marszałkowski ocenia stan kultury w województwie warmińsko - mazurskim?
Województwo weszło z dużym zaangażowaniem w jeden z największych programów unijnych Polskie Regiony w Europejskiej Przestrzeni Kulturowej. Zespół Ekspertów Narodowego Centrum Kultury ocenił projekty kulturalne przeznaczone do współfinansowania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zgłoszonych do programu „Promesa Ministra Kultury”. Na 41 wniosków rozpatrywanych przez komisję, 6 nadesłano z regionu Warmii i Mazur. Rekomendację Ministra Kultury otrzymało 11, w tym 3 z naszego województwa. To absoluty rekord. Wnioski te dotyczą działań w zakresie funkcjonowania bibliotek, a konkretnie dostępu do Internetu w każdej gminnej bibliotece, modernizacji budynku na potrzeby centrum rozwoju kulturalno – oświatowego, sportu i turystyki w Iławie oraz rewitalizacji Centrum Kulturalnego Starego Miasta w Elblągu – adaptacji obiektu poprzemysłowego dla celów Biblioteki Elbląskiej. Ostatni projekt, oszacowany wstępnie na 7,2 mln zł, jest jedną z czterech części rewitalizacji elbląskiej starówki, jego kontynuację stanowi odbudowa ratusza staromiejskiego. Według uwag osób rozpatrujących projekt dotyczący Elbląga, jest on bardzo dobrze przygotowany w sensie merytorycznym.
rozmawiała Weronika Falarz
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter