Czego nauczył nas Mikołaj Kopernik? Warsztaty w muzeum

4
13.02.2023
Czego nauczył nas Mikołaj Kopernik? Warsztaty w muzeum
Graf. MAH
W niedzielę, 19 lutego Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza młodzież, dorosłych i seniorów na cykl otwartych zajęć warsztatowych poświęconych naukom wybitnego uczonego Mikołaja Kopernika.

Zajęcia odbędą się w sali edukacyjnej budynku zwanego Gimnazjum w następujących godzinach:

11, 13 - Heliocentryzm

12, 14 - Monetaryzm

 

Okazją do przeprowadzenia warsztatów jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Za datę urodzin uczonego uznaje się bowiem 19 lutego 1473 roku. Ciekawostką jest fakt, iż w tamtych czasach obowiązywał jeszcze kalendarz juliański, zastąpiony w 1582 roku kalendarzem gregoriańskim, który używany jest do dziś. Dlatego data 19 lutego 1473 roku według kalendarza juliańskiego może być równoznaczna z 1 marca w kalendarzu gregoriańskim.

Mikołaj Kopernik był polskim matematykiem, astronomem i filozofem, uważanym za jednego z najwybitniejszych naukowców w historii. Jego najważniejszym dziełem jest "De revolutionibus orbium coelestium", w którym przedstawił heliocentryczną teorię Wszechświata, umieszczając Słońce w centrum Układu Słonecznego, z krążącymi wokół niego planetami, w tym Ziemią. Teoria ta przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju astronomii i nauk przyrodniczych. Mniej znany natomiast jest wkład Kopernika w rozwój nauk ekonomicznych. W swoich traktatach uczony propagował ustanowienie jednej oficjalnej waluty, która miałaby stanowić stabilne źródło wartości i ułatwić prowadzenie transakcji handlowych.

Tematy niedzielnych zajęć warsztatowych nawiązują do tych właśnie sfer aktywności naukowej Mikołaja Kopernika – heliocentryzmu i monetaryzmu. Uczestnicy rekonstrukcji lekcji astronomii doświadczą metod nauczania stosowanych w Gimnazjum Elbląskim w XVIII w., wykorzystując replikę modelu planetarium Enderscha. W trakcie lekcji wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych i samodzielnie zweryfikują czas obrotu Merkurego i Wenus wokół Słońca oraz wędrówkę Księżyca wokół Ziemi. Warsztaty dotyczące traktatów monetarnych przybliżą natomiast ideę prawa Kopernika - Greshama oraz pokażą jego związek z codziennością. Zainteresowani będą mieć sposobność zbadania autentyczności monet metodą probierczą oraz obejrzą wyjątkowe numizmaty ze zbiorów muzeum.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bardzo dobry pomysł, takie inicjatywy są bardzo potrzebne.
TeofilSkorupa (2023.02.13)

info

2  
  0
niby naukowo cos tam udowodnil co bylo znane wczesniej, plus wymyslil ze jakas krysztalowa sfera otacza ziemie czy cos w ten desen
(2023.02.14)
No cóż dziś każdy małej jakości wklepywacz w klawiaturę może takie memeła pisywać. Ale to co do dyspozycji miał Mikołaj Kopernik oraz w jakich warunkach działał to jakoś się pomija. Tak w ogóle to miał szczęscie iż umarł, bo pewnikiem spalili by go na stosie ówcześni, ,trzymający władzę, ,... Odchylenia od, ,panującej ideii, ,tak karano. Jakoś do dziś się w tej materii nic nie zmieniło. No może nie rozpala się ognia, ale to widać, słychać i czuć...
akuku (2023.02.15)
ciebie to i tak nie dotyka...
(2023.02.15)