Co w muzeum?

1
28.06.2011
Co w muzeum?
Wystawa pn. „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana”, której wernisaż odbył się wczoraj (27 czerwca) będzie czynna do września (fot. AD)
Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza do zwiedzania interesujących wystaw. Warto obejrzeć również repliki domu z Truso oraz do łodzi św. Wojciecha.
Wystawy, które można oglądać w muzeum:
   „Truso – nadmorskie emporium” – wystawa archeologiczna, pokazująca bogactwo legendarnej osady Truso, założonej przez Wikingów nad jeziorem Drużno.
   
   „Historia Gocka” – zbiór zabytków, ukazujących życie Gotów na Wysoczyźnie Elbląskiej. Kunszt gockich rzemieślników najlepiej widać w biżuterii i ozdobach stroju.
   
   „Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości” – jeden z bogatszych w Polsce zbiorów zabytków archeologicznych, pochodzący ze Starego Miasta w Elblągu. Ukazuje życie codzienne elblążan od XIII do pocz. XX w.
   
   "W elbląskiej kamienicy"
- na wystawie pokazane są dwa elbląskie wnętrza mieszczańskie. Jedno z końca XVIII wieku; drugie z połowy XIX wieku.
   
   „Elbląskie rzemiosło artystyczne – meble, ceramika, wyroby złotnicze i konwisarskie” – świadczą o gustach mieszczan, umiejętnościach rzemieślników elbląskich, a także o rozległych kontaktach handlowych miasta.
   
   „W żuławskim domu” – wystawa etnograficzna, prezentująca przedmioty, których używano, m.in. w dawnych domach i zagrodach mennonitów na obszarze delty Wisły.
   
   „Ceramika kadyńska” – przedmioty wykonane z terakoty, majoliki i kamionki, charakterystyczne dla różnych nurtów i okresów Wytwórni Majoliki Kadyńskiej, należącej do Wilhelma II, ostatniego cesarza Niemiec.
   
   I najnowsza, otwarta wczoraj (27 czerwca) „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana” – rzeźba i malarstwo obrazujące barwność tradycyjnej wsi; 170 prac artystów ludowych i nieprofesjonalnych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. (wystawa czasowa – do września)
   Zobacz zdjęcia z wczorajszego otwarcia.
   
   Uzupełnieniem wystaw i wyjątkową atrakcją są repliki: domu z Truso i łodzi św. Wojciecha, stojące na dziedzińcu muzeum. Przez lipiec i sierpień, od wtorku do piątku w godzinach 10-13, w chacie Wikingów organizowane będą  zajęcia dla dzieci.
   
Tomasz Gliniecki, MAH

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

niedługo w muzeum będzie można oglądać banany, bo w sklepach już po 7 zł są xD
(2011.06.28)

info

0  
  0