Prezentowane prace wpisują się w zakres projektowania graficznego, są to głównie plakaty, ale nie tylko. Plakat rzadko można oglądać w warunkach galeryjnych, prezentowany niczym obraz, miejscem docelowym plakatu jest ulica. Tak zwana "miejska dżungla" rządzi się swoimi prawami i tworzy dużą konkurencję poprzez wymyślne formy bannerów, bilbordów, plakatów i ulotek. Komunikat na plakacie musi być jasny i prosty, a jednocześnie niebanalny i przyciągający uwagę odbiorcy. Idea plakatu,to sprawić, by widz poprzez jedno spojrzenie na plakat przyswoił jego treść. Jest to nie lada sztuka! Nie wszystkie z prezentowanych prac zaistniały w przestrzeni miejskiej. Ta wystawa stwarza możliwość oceny, przed którym spośród prezentowanych plakatów widzowie zatrzymaliby się idąc chodnikiem, by lepiej zapoznać się z treścią. Czy najważniejsza w plakacie jest estetyka? Żartobliwość? A może prostota?
Tajemnicza druga część tytułu wystawy "i takie tam" to prace będące wprawkami do plakatu właściwego. Zarejestrowane są na nich istotne dla projektowania graficznego zabiegi, takie jak zabawa typografią czy wykorzystanie przedmiotów.
Wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godzinie 16 w holu II piętra w CSE „Światowid” w Elblągu. Ekspozycja będzie czynna do 15 stycznia.
Paula Załuska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter