Wystawa zatytułowana Ożywić Manekiny to wyjątkowy projekt, który porusza wiele egzystencjalnych obszarów. Jeśli ciekawi Was czym charakteryzuje się np. istota humana manekina to nie może Was zabraknąć 3 września o 17:00 w CSE Światowid w Galerii Nobilis.
Konceptualny projekt ,,Ożywić manekiny" jest okazją do podziwiania grafik wykonanych w technice druku cyfrowego a także instalacji przestrzennej. Wystawa ma charakter wędrujący i będzie eksponowana u nas relatywnie krótko - do 14 września. Artysta porusza problematykę życia w czasach pogoni za pustymi ideami, braku refleksji, bezmyślnej konsumpcji, a także hedonizmu. Autor aranżuje relację pomiędzy obrazem, instalacją przestrzenną a widzem tak, aby odbiorca miał szansę zastanowić się nad tym co jest tak naprawdę w życiu ważne. - opowiada kurator wystawy Alicja Król.
Autor wystawy Primo Pollen o swoim projekcie mówi:
(...) Bo przecież żyjemy w świecie ery plastiku gdzie dominuje połysk, kopiarstwo i przeświadczenie o niekwestionowanej przewadze taśmy produkcyjnej oraz struktur sieciowych nad indywidualnością i kunsztem detalizmu. To świat skoncentrowany na produkowaniu dóbr katalogowych, w którym serwuje się krótkie, upijające przyjemności, niezwykle przydatne w osłabianiu potrzeby widzenia prawdy, a wraz z tym chęci obcowania z autentycznością.
Ten świat jak każdy poprzedni wytworzył swojego ulubionego przedstawiciela. Stał się inkubatorem do powstania nowej istoty – humana manekina - powierzchownego, pozbawionego wrażliwości, stale nakręcanego mitem atrakcyjności, egoisty - narcyza. Po wielkiej, lecz wyjątkowo cichej i niemal niezauważalnej wojnie domowej, nowy gatunek zwyciężył nad swoim ewolucyjnym poprzednikiem, zaganiając człowieka do rezerwatu minionej epoki, gdzie liczą się jeszcze szlachetne wartości. Dla manekinów są to archaizmy, cechy nieprzydatne i niepasujące do standardów świata ery plastiku. Skopiowany, zrodzony z kształtu swojego poprzednika, czyli posiadającego duszę człowieka, human manekin potrzebuje od niego jeszcze tylko jednej rzeczy ...
ARTystyczne czwARTki
- 3 września, 17:00 - Galeria Nobilis - Primo Pollen - ,,Ożywić Manekimy"
- 10 września, 17:00 - Galeria Na Balkonach – II piętro – Małgorzata Kwolek – ,,Uporczywe natchnienia”
- 17 września, 17:00 - Galeria Nobilis – Maria Michoń - ,,Kwestia koloru”
- 24 września, 17:00 - Galeria Na Balkonach – I piętro - Thomas Johansen, Michael Lindholm, Martin Kunzendorf – ,,Przebłyski natury” (Glimpses of Nature)
O autorze: Primo Pollen
Autor kilku powieści, w tym: Król życia (1999 r.), Puste domy (2010 r.), Autoterapia Mrs Schneider (2015 r.) oraz książki o tematyce społeczno – politycznej pt. Szanuj pracę, która jest jednocześnie zapisem życia emigracyjnego Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Sam spędził w Anglii dziewięć lat, gdzie uczestniczył, a także współtworzył polonijne życie kulturalne.
W roku 2013 z jego inicjatywy powstała polska grupa teatralna, która z powodzeniem wystawiła sztukę „Testament Barbary”. Następnie w 2015 r. w Londynie zawiązała się grupa artystyczna Primo Pollen Wild Horses, której członkowie przygotowywali kolejną sztukę jego autorstwa pt. ,,Uwolnić tańczące freski”. W roku 2019 w Toruniu, odbyła się polska premiera „Testamentu Barbary” i od tej pory artysta postanowił powrócić i tworzyć w kraju.