Od 17 maja dzieci poniżej 13 lat mogą wychodzić z domu bez towarzystwa osoby dorosłej. Zwiększona została także liczba wiernych mogąca wziąć udział w nabożeństwach. Limit został zwiększony do 1 osoby na 10 m kw.
Od 18 maja zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Będą mogły funkcjonować pod warunkiem zachowania warunków bezpieczeństwa: obowiązek noszenia maseczek (jeżeli zabieg na to pozwala), używanie w miarę możliwości ręczników jednorazowych oraz przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie będzie mógł czekać na swoją kolej w poczekalni.
Tego samego dnia „odmrożona” zostanie gastronomia. W tym przypadku wymagania i zalecenia bezpieczeństwa przewidują limit osób w lokalu (1 osoba na 4 m kw), dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie odległości pomiędzy stolikami i klientami. Obsługa lokalu i kelnerzy będą musieli nosić maseczki i rękawiczki.
Tego dnia będą mogły zostać otwarte schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe lub świetlice środowiskowe. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.
Zmiany obejmą też komunikację. Zarządzający transportem publicznym będą mieli do wyboru dwie opcje dotyczące liczby pasażerów w pojazdach: tak jak do tej pory (połowa miejsc siedzących) lub zwiększenie do 30 proc. łącznej liczby miejsc siedzących i stojących.
18 maja to także poluzowanie obostrzeń w sferze kultury. Będą mogły funkcjonować kina plenerowe (w tym samochodowe). Można będzie wznowić prace na planach filmowych oraz nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury oraz próby i ćwiczenia. Będą mogły być organizowane także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
Sport
Ułatwiono też treningi w grach zespołowych. Od 18 maja na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły trenować 22 osoby plus 4 trenerów. W przypadku wydzielenia na boisku pięciometrowej strefy bezpieczeństwa na obu połowach może trenować po 16 zawodników plus 3 trenerów. Na takich obiektach jak: niepełnowymiarowe boiska, skocznie, otwarte tory, orliki, skateparki – może przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów.
Treningi będą się mogły odbywać także w halach i obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób i trener (w obiektach do 300 m kw), 16 osób plus 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m kw), 24 osoby plus 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m kw), 32 osoby plus 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m kw). W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
Luzowanie obostrzeń w szkołach od 25 maja i 1 czerwca
Od 25 maja niektórzy uczniowie będą mogli wrócić do szkoły. Lekcji jeszcze nie będzie, ale rząd umożliwił organizację zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz klas maturalnych. Konsultacje mają dotyczyć przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje dotyczące wszystkich przedmiotów mają wrócić od 1 czerwca.
Od 25 maja na uczelniach będzie możliwość zorganizowania zajęć, których nie można przeprowadzić zdalnie oraz zajęć dla studentów ostatniego roku. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Do 12 czerwca zostaną przedłużone kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej: z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.