Zakrywać nos i usta musimy podczas podróżowania komunikacją miejską, koleją, autobusami rejsowymi, a także we własnych autach, jeśli podróżują z nami osoby, z którymi na co dzień nie mieszkamy. Maseczki są też od 16 kwietnia obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych – na ulicach, placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, targowiskach, w lasach, parkach, na bulwarach (jak już będzie można po nich spacerować). Zakrywać nosa i ust nie trzeba dzieciom do lat 2 lub osobom, które mają problemy z oddychaniem albo nie są w stanie sami zakryć lub odkryć ust i nosa.
Warto dodać, że na żądanie policji lub innych instytucji, które mają prawo na legitymować lub weryfikować naszą tożsamość, maseczkę będziemy musieli zdjąć. Ministerstwo Zdrowia ma po południu opublikować ostateczny kształt rozporządzenia w sprawie zakrywania ust i nosa.
Maseczki można kupić w wielu miejscach i sklepach, także w Elblągu. Każdy musi się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie. Samorząd Elbląg zapewnił maseczki pracownikom służby zdrowia i miejskich instytucji, które pomagają potrzebującym.
- Dotychczas zapewniliśmy środki ochronne, w tym maseczki i płyn do dezynfekcji na łączną kwotę 144 tys. złotych. Złożyliśmy też wniosek o przydział 103 tys. maseczek z programu "Maseczka dla Polski". To liczba mieszkańców, określona na podstawie liczby deklaracji na wywóz odpadów, które składają elblążanie. Część samorządów już te maseczki otrzymała, nasz wniosek jest na liście oczekujących do rozpatrzenia. Otrzymaliśmy informację, że transport, który już dotarł do kraju, został rozdysponowany. Musimy czekać na ewentualne kolejne - powiedział nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Aktualizacja z godz. 15.30: Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia dopracowało szczegóły rozporządzenia w tej sprawie. Wynika z niego, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć m.in. zakładów pracy i budynków użyteczności publicznej (w tym także biur) z wyłączeniem osób tam zatrudnionych, chyba że chodzi o osoby obsługujących interesantów; oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a więc środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz autami (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób). Obowiązek nie powstaje, gdy będziemy jechać z osobami, z którymi zamieszkujemy.
Ministerstwo uznało, że przepisy nie będą stosowane m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Podwyższono też granicę wieku z 2 do 4 lat dla dzieci, które nie będą musiały zakrywać nosa i twarzy.
Projekt rozporządzenia został skierowany do Rady Ministrów, ma obowiązywać od 16 kwietnia.