"Możemy szczepić 35 osób dziennie"

143
15.12.2020
Możemy szczepić 35 osób dziennie
Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala wojewódzkiego, podczas konferencji prasowej, fot. Anna Dembińska
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych, które będą szczepiły przeciw COVID-19 pracowników służby zdrowia: własny personel a także z innych jednostek - przychodni, aptek i szpitali. - Dziennie możemy szczepić 30-35 osób - mówi Elżbieta Gelert, dyrektor WSzZ w Elblągu.

Personel medyczny i niemedyczny, jak zapowiadał minister zdrowia Adama Niedzielski, ma być szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. Na opublikowanej przez resort liście jest ich 509. Wśród nich są: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu oraz Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek: przychodni, aptek, gabinetów specjalistycznych i szpitali.

- Wyliczyliśmy, że dziennie moglibyśmy szczepić od 30 a 35 osób. Nasz szpital zatrudnia 1500 pracowników, jeżeli zaszczepi się z nich 500 osób będzie to dobry wynik – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Jednostki służby zdrowia, które chcą zaszczepić swój personel (także ten niemedyczny) mogą zgłaszać się do szpitala wojewódzkiego pod nr tel. 55 239 58 44 lub również mailowo: ewach@szpital.elblag.pl.

- Chciałabym zaapelować do jednostek, które nie zostały wytypowane, bo są zbyt małe albo nie spełniają wymogów, że jesteśmy otwarci na rejestrowanie tych podmiotów. Jeżeli chcecie szczepić się w naszym szpitalu, zgłoście się telefonicznie lub mailowo. Zgłoszenia będziemy ujmowali na liście szczepień. Do 17 stycznia musimy zgłosić Ministerstwu Zdrowia, ile osób wyraziło akces szczepienia się w naszym szpitalu. Gorąco do tego namawiam – mówi Elżbieta Gelert.

Dyrektor WSzZ podkreśla również, że obecnie sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim, a także w Elblągu jest zła. - Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców jest bardzo wysoka, bo wynosi powyżej 5, a ogólnopolski wskaźnik to 3,5 do 4. Przewodzi w tym również Elbląg i to nie jest straszenie, mamy 9 przypadków zakażenia na 10 tys. mieszkańców. To bardzo wysoki wskaźnik, który utrzymuje się od kilku dni. Nie każdy przechorowuje COVID lekko, są osoby, u których kończy się to śmiercią - podkreśla Elżbieta Gelert.

Jednostki medyczne mogą się również zgłaszać do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. 

- Jesteśmy na liście szpitali węzłowych i będziemy szczepili nie tylko nasz personel ale również innych podmiotów medycznych. Mogą się one do nas zgłaszać pod nr tel. 55 239 45 41 - mówi Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka Szpitala Miejskiego. 

Przypomnijmy, że do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia, tak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej.  - Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie - mówił wówczas Michał Dworczyk.

Założenia programu szczepień wskazywały na to, że na mapie kraju pojawi się około 8 tys. punktów szczepień, a w kwalifikacji do szczepień udział weźmie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu. Szczepienia przeciw COVID mają być bezpłatne i dobrowolne.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Przychodnie zapewne będą szczepić jeszcze mniej osób niż sporej wielkości Szpital Wojewódzki, bo są mniej wydolne i znacznie mniejsze. Dla osoby w średnim wieku, która nie jest z personelu medycznego ani żadnym funkcjonariuszem (czyli należy do ostatniej grupy szczepiennej), a chciała by się zaszczepić, perspektywa szczepienia w roku 2025 jest chyba najbardziej realna.
mieszkawEG (2020.12.15)
ja mogę zaszczepić cały milion
mateuszek kłamczuszek (2020.12.15)
35 dziennie?! To co oni kawkę po każdym pacjencie będą spijać czy jak?
(2020.12.15)
ludzie szybciej wymrą niż dostaną szczepionkę
(2020.12.15)
A jaką mamy gwarancję, że szczepionka testowa raptem kilka miesięcy zamiast kilku lat nie ma skutków ubocznych? Podobny błąd zrobila niegdys Szwecja ze świńską grypą i do tej pory płacą odszkodowania mieszkańcom.
Pacjent (2020.12.15)
Cztery szczepienia na godzinę? To jakieś żarty?!
(2020.12.15)
"Nie każdy przechorowuje COVID lekko, są osoby, u których kończy się to śmiercią - podkreśla Elżbieta Gelert. "Nie każdy bez szwanku przechodzi przez ulicę, dla niektórych kończy się to śmiercią. SIEDŹCIE W DOMACH!!!
AbsurdDniaDzisiejszego (2020.12.15)

info

36  
  16
A po zaszczepieniu dalej będą zmuszeni chodzić w masce na twarzy, taka to skuteczna szczepionka
(2020.12.15)
@pacjent - założę się, że szczepionka mniejsze skutki uboczne będzie w stanie wygenerować osobie zaszczepionej, niż skutek uboczny zachorowania na Covid-19.Antycovidianie, antyszczepionkowcy oraz antymaseczkowcy inaczej "ćwierkają", jak leżą na oddziale covidowym z zajętymi płucami walcząc o każdy oddech. Wtedy zdają sobie sprawę, że koronawirus w rzeczywistości jest bardziej groźny od zwykłej grypy (zresztą widać to po ogólnym wzroście śmiertelności w krajach Europejskich).
mieszkawEG (2020.12.15)
35 to ona bierze ale tysi z samego tylko szpitala miesięcznie.
siesta777 (2020.12.15)

info

55  
  5