Projekt „Miejsca pracy w sektorze kultury” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. Powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szacuje się, że w początkowej fazie skorzysta z niego ok. 7 tysięcy osób w całej Polsce.
Elbląskie spotkanie zorganizowano przy współudziale Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. - To bardzo prestiżowa i intratna propozycja dla młodych, kreatywnych ludzi – przekonywała zebranych dyrektor W-MODN Krystyna Szostak.
Adresatami programu są absolwenci szkół artystycznych i kierunków kształcących animatorów kulturalnych, ale również inne osoby, które poszukują możliwości działania zawodowego w dziedzinie kultury i sztuki. Oferta nie dotyczy wyłącznie osób uzdolnionych artystycznie, ale także takich, które mają pomysły na zorganizowanie imprezy, założenie galerii itp. Organizatorzy zapraszają osoby aktywne zawodowo jak i bezrobotnych. Uczestnik szkoleń powinien mieć jednak mniej niż 35 lat.
Celem projektu jest przekazanie wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej oraz do skutecznego poszukiwania pracy w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych czy organizacjach pozarządowych. Krótko mówiąc, uczestnik kursu powinien po jego zakończeniu wiedzieć, jak przy pomocy posiadanego talentu zarobić pieniądze.
Dzisiejsze spotkanie poświęcone było zagadnieniom związanym z założeniem własnej działalności gospodarczej oraz współpracy z samorządami. Ponadto zaprezentowano kursantom sylwetki osób, które dzięki swoim nowatorskim pomysłom odniosły sukces w kulturze i sztuce. O praktycznych stronach takiej działalności opowiadała Alina Grycel z Gdańska – absolwentka studium wokalno-aktorskiego, która w ramach własnej działalności zajmuje się m.in. promocją Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.
Spotkania w ramach projektu to nie tylko wykłady, ale przede wszystkim okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń. W ten sposób kursanci dowiadują się wielu praktycznych rzeczy, np. na jakich stronach internetowych szukać potrzebnych informacji, jak korzystać z funduszy, dotacji itp.
Program potrwa do 30 września. Przypuszcza się, że w kolejnych spotkaniach weźmie udział ok. 3500 osób w całej Polsce. 300 najbardziej zaangażowanych kursantów będzie mogło skorzystać z możliwości odbycia miesięcznego stażu zagranicznego w instytucji kulturalnej. Do tego grona mogą dołączyć wszyscy chętni elblążanie – również ci, którzy nie wzięli udziału w dzisiejszym spotkaniu. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zapoznać się z informacjami na stronie
www.pracawkulturze.info. Wypełniony formularz należy odesłać do biura projektu – krakowskiej firmy IMC lub zanieść do elbląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Saperów 20.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter