Wszystkie puzzle rzepakowej układanki

5
24.01.2003
W Nowym Dworze Gdańskim ma powstać fabryka produkująca komponenty do biopaliw. Rolnicy produkujący rzepak niepokoją się, że weto prezydenckie stawia pod znakiem zapytania sens budowy zakładu.
W połowie ubiegłego roku w Nowym Dworze Gdańskim pojawiła się szansa przyciągnięcia inwestora zagranicznego – niemieckiej firmy UBS. Na Żuławach powstawałyby komponenty do biopaliw z miejscowego rzepaku. Szefowie UBS wstępnie zaoferowali wybudowanie niewielkiego zakładu produkcyjnego, w którym pracę miałoby znaleźć około 50 osób. Na powstaniu zakładu zyskaliby także rolnicy uprawiający rzepak - nie tylko z terenu Żuław, ale również sąsiednich powiatów województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Ze wstępnych obliczeń wynika, że firma zakontraktowałaby rzepak od około 1000-2000 producentów. Nowodworska gmina ze swojej strony zobowiązała się znaleźć odpowiednie pod działalność firmy tereny, który zaakceptowali już przedstawiciele firmy. W tej chwili UBS stara się o niezbędne pozwolenia na budowę zakładu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa zakładu komponentów do biopaliw rozpocznie się już pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. W tym samym okresie ruszy również kontraktacja rzepaku. Wszystkie puzzle "rzepakowej" układanki zaczynały się układać w jedną całość. Weto prezydenta postawiło jednak pod znakiem zapytania celowość budowy zakładu. Wątpliwości wyraża wielu miejscowych rolników zainteresowanych podjęciem współpracy z firmą UBS. Nowodworski burmistrz uspokaja: - 23 stycznia otrzymałem od szefa firmy Petera Schmikale fax, w którym zaproponował dalsze rozmowy w tej sprawie. Wynika z tego, że UBS podtrzymuje swoją ofertę inwestycyjną - stwierdza Tadeusz Studziński. W powiecie nowodworskim notuje się już od dłuższego czasu rekordowe w skali kraju, 40-procentowe bezrobocie.
OZ

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Odwalcie się od prezydenta... Ustawa miała wejść w życie od 1.07.2003... Polski rolnik zacząłby odnosić z jej wprowadzenia pierwsze korzyści około sierpnia 2004 (kontraktacja, siew, zbiory, produkcja to trwa!!!). W okresie od lipca 2003 do lipca 2004 korzyści odnieśliby przede wszystkim importerzy oleju rzepakowego. Jeżeli ustawa zostanie uchwalona do końca czerwca tego roku to inwestorzy spokojnie dostaną kredyty, rolnicy zdążą zakontraktować i zasiać. NIC SIĘ NIE STANIE, jeśli ten BUBEL w obecnej postaci zostanie poprawiony i uchwalony w ciągu najbliższych miesięcy. BEZ HISTERII.
rzepa (2003.01.24)

info

0  
  0
nowy dwor, czy to nie tam pewna danka z pewnych andrzejkiem kreca interesy??
(2003.01.24)

info

0  
  0
I oto jest Polska rzeczywistość na biopaliwach zamiast rolników interes będzie robił Niemiec
(2003.01.27)

info

0  
  0
Niemiec , Gmina podatki, 50 pracowników praca, Państwo podatki, 10002000 producentów rzepaku. I co ci ten Niemiec przeszkadza? Że chce zaryzykować swoją kasę ? Dać pracę Polakom? Płacić podatki Państwu Polskiemu? Polska bezinteresowna zawiść się odzywa? Co do ustawy o biopaliwach, to dobrze, że tego bubla prezydent nie podpisał. Czy Kalinowski i Lepper będą musieli oddać za lobbowanie?
MaSer (2003.01.27)

info

0  
  0
Do MaSer. Zarobi 10002000 producentów rzepaku w zachodniej Europie, kolesie z PSL-u a nam zostaną zniszczone drogi od TIR-ów wiozących rzepak z NIemiec i droższe oraz gorszej jakości paliwo.
anonim (2003.01.27)

info

0  
  0