Inspektorzy wyjaśniają: Kwestię tę reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, która określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, zasady ochrony konsumenta, który zawarł umowę o kredyt konsumencki oraz obowiązki przedsiębiorcy, który udzielił kredytu konsumenckiego. Według tej ustawy konsument może bez podania przyczyny odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od niej konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy. Musi to nastąpić jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Czy ustawa ta dotyczy również przedsiębiorców?
Nie. Jednocześnie należy pamiętać, że konsumentem według tych przepisów jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą. Natomiast przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.
Czy przepisy tej ustawy stosuje się do wszystkich umów o kredyt konsumencki?
Niestety, nie. Ustawa wyraźnie określa w jakich przypadkach nie mają zastosowania przepisy i dotyczy to m.in. umów o kredyt konsumencki: o wysokości mniejszej niż 500 zł i większej niż 80000 zł albo równowartości tych kwot w innej walucie niż waluta polska (wartość waluty obcej oblicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP dla danej waluty obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień zawarcia umowy); na mocy których termin spłaty kredytu nie przekracza trzech miesięcy; na mocy których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania ani innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego.
Pozostałe przypadki są dokładnie określone w ustawie o kredycie konsumenckim.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter