Stawiają na zawodowców

25
18.09.2018
Stawiają na zawodowców
(fot. Rafał Gruchalski)
Prawie 20 milionów złotych zainwestował Elbląg w ostatnich kilku latach w rozwój szkolnictwa zawodowego. Wizytówką zmian ma być przebudowane za 11 mln złotych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Bema, w którym dzisiaj również otwarto nowoczesną pracownię maszyn sterowanych numerycznie. Zobacz więcej zdjęć
Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powoli staje się faktem. Nowa instytucja ma zapewnić młodzieży i dorosłym naukę różnych zawodów i możliwości przekwalifikowania się, a przedsiębiorcom z Elbląga i regionu – nowe kadry. Będzie działała w dwóch obiektach – w obecnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Bema i budynku po Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej.
   - Dopiero przejęliśmy budynek na Rawskiej, przenieśliśmy się tam z Saperów. To dopiero początek zmian. Wyobrażam sobie, że to Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie służyło tym, którzy chcą się uczyć, a pracodawcom, narzekającym na brak rąk do pracy, bardzo mocno pomoże je znaleźć – mówi Romuald Mackojć, dyrektor CKZiU. - Widać po tegorocznej rekrutacji, że kształcenie zawodowe wybrało więcej młodzieży niż w poprzednich latach. Nie wszyscy też dorośli jeszcze wiedzą, że mogą u nas podnieść, zmienić kwalifikacje i to w zasadzie bezpłatnie. Najbardziej poszukiwane zawody to operator obrabiarek skrawających, stolarz, elektryk. Potrzeby pracodawców są znacznie większe niż nasze obecne możliwości.
   Ma to zmienić m.in. przebudowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Za 11 milionów (5,7 mln wkładu własnego miasta i 5,4 mln zł unijnego dofinansowania) przy ul. Bema powstaną cztery nowe w pełni wyposażone pracownie: odlewnicza z kuźnią, stolarsko-ciesielska, energii odnawialnej i budownictwa. Kolejne 8 milionów zostanie zainwestowanych w zakup wyposażenia do nauki zawodu i szkolenia. Dzisiaj podpisano umowy na realizację tych zadań, inwestycja przy ul. Bema ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku.
   - Ta inwestycja jest odpowiedzią dla młodych ludzi, by tutaj zdobywali zawód i zostali w Elblągu, pracując w dużych i małych firmach, które potrzebują fachowców – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Od początku kadencji promowaliśmy ideę złotego trójkąta, czyli współpracy samorządu, biznesu i uczelni, czyli PWSZ. Teraz wchodzimy w konkretną realizację, na co było potrzeba czasu i pieniędzy. Wykorzystaliśmy w tej sprawie wszystkie możliwości.
   Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ma obecnie około tysiąca słuchaczy, którzy kształcą się w około 30 pracowniach. Jedną z nich jest otwarte dzisiaj oficjalnie Centrum Edukacji Technicznej Haas, w której słuchacze uczą się obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie.
Stawiają na zawodowców
(fot. RG)

   - Nie tylko wyposażamy szkoły w takie pracownie, ale też organizujemy warsztaty, na które zapraszamy lokalnych i regionalnych przedsiębiorców. Rocznie takich wydarzeń w całym kraju jest około 40, bierze w nich udział około tysiąca osób, około 500 firm. Przedsiębiorcy którzy przyjeżdżają, robią naprawdę duże oczy, widząc, jaka takie centra wyglądają. Przekonują się, że kandydaci do pracy są pod ich nosem – mówił Paweł Matyjak, wiceprezes firmy Abplanalp, która wyposażyła CKZiU w nowe obrabiarki CNC do nauki zawodu.
   - Do 2030 roku Polska będzie potrzebować około 700 tysięcy nowych specjalistów od obrabiarek CNC. W ciągu kilku lat znacznie podniesie się standard życia takich osób. Chcielibyśmy, by uczniowie z Elbląga i okolic dzięki nabytym tutaj umiejętnościom byli bardziej konkurencyjni na rynku pracy – dodał Simon Vanmekelberger, przedstawiciel amerykańskiej firmy Haas, jednego z największych na świecie producentów obrabiarek.
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Przedwyborczxy sezon wroblewskiego na sesje fotograficzne i przecinanie wsteg uznaje za rozpoczety
JakoKomisjaPanuZabraniam (2018.09.18)

info

14  
  12
No p. Wróblewski podaj pan jakie to są duże firmy w Elblągu? Duże to masz pan chyba wyobrażenia?
kolo (2018.09.18)
I to ma sens, nie wszyscy muszą iść na studia.
(2018.09.18)

info

17  
  2
Taa, grabarz fizoli będzie kształcił. Czyli wszystko w zgodzie z powojenną tradycją naszego miasta:Elbląg miastem robotniczym. Wróbel, grabarzu nam tu potrzeba inżynierów, nie fizoli do prostej roboty. Co robisz w sprawie przekształcenia PWSZ w Politechnikę, powiedz lepiej.
hd (2018.09.18)
A co tam robi dyrektor z zawodu. Ona nie ma żadnego pojęcia o szkołach. A co dopiero o zawodowych
Sąsiad 2 (2018.09.18)

info

12  
  3
Jeszcze miesiąc i pożegnania nadejdzie czas. Żadne otwarcia typu pic na wodę tu nie pomoże, a to naprawdę jest pic i nic
(2018.09.18)

info

5  
  4
Czy blad w pisowni nazwiska "Simon Vanmekelberger" ? Czy powinno byc Simon van Mekelberger ?
(2018.09.18)
już widzę dzieci jak to niszczą będą się kurzyć jak poprzednie
(2018.09.18)
W Elblągu na gwałt potrzeba Tokarzy, Frezerów, wytaczarzy.. ale co wy internetowi pierdziacze mozecie wiedziec o tym. Nie ma fachowcow w przemysle obrobki skrawaniem a pieniadze sa na start wieksze anizeli srednia krajowa.
Assss (2018.09.18)
Pisownia nazwiska jest ok
redaktor (2018.09.18)