Zmianę statusu prawnego części nieruchomości umożliwia ustawa z lipca 2001 roku o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości i nowelizacja z kwietnia 2002. Prawo do stania się właścicielem mają jednak tylko ci, którzy 26 maja 1990 roku i 24 października 2001 byli użytkownikami wieczystymi działek, na których stały budynki lub terenów, które stanowiły w tym czasie nieruchomości rolne.
Jak wyjaśnia naczelnik wydziału mienia komunalnego elbląskiego ratusza, Janusz Augustynowicz, urzędnicy przeanalizowali 5 tysięcy spraw i na liście tych, którzy z mocy prawa mogą skorzystać z uwłaszczenia, znalazło się 375 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 17 hektarów.
- W przeważającej części są to działki, na których stoją domki jednorodzinne - mówi Janusz Augustynowicz.
W wydziale mienia komunalnego do 15 kwietnia będzie wyłożony spis tych, którzy posiadają wymagane przez ustawę uprawnienia. Później, przez miesiąc Urząd Miejski będzie przyjmować zastrzeżenia do tej listy. Jak usłyszeliśmy, pierwsze decyzje administracyjne ratusz wyda w drugiej połowie maja.
Aby prawo zadziałało, użytkownik wieczysty niewiele musi zrobić. O tym, że zostanie właścicielem, miasto go poinformuje.
- Decyzja, którą wyda prezydent, będzie stanowić podstawę do wpisu do księgi wieczystej, ustawodawca przesądził też, że wszelkie czynności w tej sprawie będą bezpłatne - wyjaśnia Augustynowicz.
Szczegółowe informacje na temat uwłaszczenia uzyskać można w wydziale mienia komunalnego. Nad całą operacją uwłaszczeniową wciąż wiszą jednak znaki zapytania. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Wiele osób liczy, że wyrok Trybunału nie zapadnie szybko.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter