- Cieszymy się, że jesteśmy zaangażowani w projekt w Elblągu, mieście tętniącym życiem, które potrzebuje nowoczesnego centrum handlowego - mówi John Donnelly, dyrektor zarządzający Spirit International. - Rozmowy z najemcami przebiegają wyjątkowo pomyślnie, co powinno znacznie przyspieszyć proces wynajmu powierzchni.
To największa inwestycja w naszym regionie. Inwestor szacuje, że w centrum handlowym znajdzie pracę 1200 osób. Do tego dojdą
jeszcze lokalne firmy, które będą współpracowały z „Rapsodią". Takiej inwestycji jeszcze w rejonie Elbląga nie było.
Ponad tysiąc nowych miejsc pracy
Inwestor wskazuje na bardzo dobre położenie Elbląga, tuż przy drodze krajowej nr 7 oraz w pobliżu Trójmiasta i granicy polsko-rosyjskiej. Według dewelopera mimo, że miasto liczy prawie 130 tys. mieszkańców, to wciąż brakuje w nim nowoczesnych obiektów handlowych.
- Mamy koncepcję dojazdu do planowanego centrum. Pracowaliśmy nad wszystkimi możliwymi rozwiązaniami analizując je pod kątem efektywności, ale także jak najmniejszej uciążliwości dla mieszkańców oraz okolicznych przedsiębiorców - mówi Piotr Wencel z firmy doradczej Wencel and Partners w Warszawie. - Kolejne warianty konsultowaliśmy zarówno z gminą Gronowo Górne, Starostwem Powiatowym w Elblągu oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, która przychyliła się do ostatnio zaproponowanego rozwiązania - dodaje Wencel. - Jesteśmy bardzo wyczuleni na opinię społeczną Gronowa Górnego i Elbląga. Chcemy być nie tylko inwestorem, ale również partnerem dla społeczności tych miejscowości. Dlatego też deklarujemy sfinansowanie budowy dróg dojazdowych do „Rapsodii". Cieszymy się, że pracę w centrum znajdzie 1200 osób, kilkadziesiąt lokalnych firm na pewno będzie współpracowało z centrum handlowym. To wielka szansa na zmniejszenie bezrobocia w Elblągu i rozwój gospodarczy regionu.
Wymagająca, ale dobra współpraca
Piotr Wencel dodaje, że samorząd gminy oraz dyrekcja GDDKiA w Olsztynie to wymagający, ale pozytywnie nastawieni do inwestycji partnerzy. Dojazd do centrum handlowego zostanie zorganizowany poprzez projektowane przez inwestora rondo na ulicy Berylowej oraz wiadukt na tejże ulicy prowadzący ponad drogą krajową nr 7. Budowa ronda została już zaakceptowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
Jak mówi Piotr Wencel, budowa dróg nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Elblągu. Inwestor deklaruje, że proces przygotowania budowy centrum handlowego w Gronowie Górnym zmierza planowo do finału, czyli uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia procesu budowlanego jesienią tego roku.
Centrum Handlowe „Rapsodia" ma posiadać powierzchnię 50 tys. m kw. W środku znaleźć się mają m.in. hipermarket, market budowlany, sklep z artykułami RTV/AGD oraz ok. 100 sklepów i punktów usługowych o zróżnicowanej ofercie.
Budowa centrum handlowego pod Elblągiem kosztować ma 90 mln euro. Projekt centrum został wykonany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Douglas Wallace z siedzibą w Dublinie.
Inwestorem jest irlandzka spółka Spirit International Poland, która w Polsce była deweloperem m.in. otwartej w listopadzie 2007 r. Galerii Podlaskiej - regionalnego centrum handlowego w Białymstoku. Spirit International to założona w 2003 r. firma doradcza w dziedzinie nieruchomości z siedzibą w Algarve w Portugalii. W 2005 r. w ramach firmy wyodrębniono dział deweloperski, którego główna siedziba mieści się w Dublinie w Irlandii.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter