Radni zgodzili się na lokalizację mieszkań (aktualizacja)

93
18.03.2021
Radni zgodzili się na lokalizację mieszkań (aktualizacja)
Wizualizacja inwestycji opracowana przez inwestora
Czy przy skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, naprzeciwko hali GE Power, powstanie budynek mieszkalny? Wniosek w tej sprawie w ramach ustawy lex deweloper złożył jeden z inwestorów. Zgodę na lokalizację radni głosowali na sesji 18 marca.

Budynek, w którym ma powstać od 90 do 110 mieszkań o powierzchni od 37 do 100 metrów kwadratowych, chce wybudować elbląska firma Prodbud. Obecnie na tej działce, przy skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, znajdują się budynki usługowo-przemysłowe i gospodarcze, w większości wyłączone z użytkowanie i niewykończone.

- Istniejąca zabudowa terenu inwestycji jest w całości przeznaczona do rozbiórki, jednocześnie również istniejące murowane ogrodzenia w sąsiedztwie terenu inwestycji mieszkaniowej, na działkach stanowiących przedmiot dzierżawy wnioskodawcy. Pozwoli to uporządkować teren inwestycji mieszkaniowej oraz tereny ją otaczające – czytamy w projekcie uchwały o zgodzie na lokalizację inwestycji, która ma być głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu.

- W ramach inwestycji projektuje się budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą w terenie w postaci trzech zjazdów z drogi publicznej (ul. Ofiar sprawy Elbląskiej), dwóch wjazdów do parkingu podziemnego, przyłączy niezbędnych mediów, parkingu naziemnego dla samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych, dojść do budynku, terenów rekreacji, placu zabaw oraz zieleni i śmietnika zabudowanego. W ramach powiązania przestrzennego planowanej inwestycji z terenami otaczającymi, na działkach stanowiących przedmiot dzierżawy wnioskodawcy, planuje się zorganizowanie ogólnodostępnego parkingu tzw. „zielonego” na około 30 miejsc postojowych, które nie będą bilansowane z inwestycją mieszkaniową”.

Obok działki, na której miałby powstać budynek, znajduje się zabytkowa zabudowa dawnej fabryki Zill und Lemke, będąca pod ochroną konserwatorską.

- Projektowany budynek odsunięto na znaczną odległość od obiektu chronionego, wynoszącą 10 metrów. Obecna zabudowa terenu inwestycji przeznaczona do rozbiórki znajduje się w odległości ok. 8,5 metra. Pomiędzy nowym budynkiem mieszkalnym, a zlokalizowaną na granicy działki zabudową chronioną zaprojektowano zieleń niską. Rozwiązanie takie kształtuje przestrzeń do ekspozycji zabudowy, daje bezpośredni do niej dostęp oraz tworzy dobrze nasłoneczniony i przewiewny klimat pomiędzy budynkami. Zaprojektowany układ zabudowy, pozostawiając przestrzeń na wjazd w podziemie budynku tworzy wgląd na najbardziej atrakcyjny fragment zabudowy zabytku, połączenie parterowej części wykonanej w cegle, na rzucie łukowym, z trzypiętrowym budynkiem z ceglanymi pilastrami. Nawiązaniem do architektury budynków sąsiednich oraz elementem z nimi zespalającym, w tym również z sąsiadującą zabudową zabytkową, jest zastosowanie w nowo projektowanym budynku mieszkalnym tradycyjnych materiałów w postaci okładziny z cegły, wykończenia stalowych barierek w surowym ocynku oraz szlachetnych tynków cienkowarstwowych w kolorze lekkiej, ciepłej szarości – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Negatywną opinię w sprawie inwestycji wyraziła Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna uważając, że „na tym terenie można byłoby zrealizować: obiekt mieszkalny do 4 segmentów zabudowy klatkowej, w tym 1 segment mógłby być zorientowany w kierunku wschód – zachód; -zabudowę do 3, maksymalnie do 3,5 kondygnacji; zabudowę mieszczącą 30-40 mieszkań. Północna część działki może być wykorzystana na parking terenowy przy założeniu bezwzględnej ochrony zieleni wysokiej. Na południowej części działki można urządzić teren rekreacyjny dla dzieci z zielenią towarzyszącą”.

Pozytywną opinię wydał za to m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie oraz Zarząd Dróg, dodając że inwestor musi wystąpić do zarządcy drogi o wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdów do drogi publicznej.

Jeśli radni zgodzą się na lokalizację tej inwestycji, firma Prodbud będzie miała trzy lata, by wystąpić o pozwolenie na budowę.

 

Aktualizacja z 18 marca: Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Elblągu radni wyrazili zgodę na lokalizację tej mieszkaniowej inwestycji. "Za" głosowały 24 osoby, jedna nie oddała głosu. 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dla mnie bomba!!! Tam idealnie sie wpasuje.
(2021.03.05)
A co z parkingiem dla okolicznych firm? Te samochody nagle nie znikna.
Realista1 (2021.03.05)
Dobrze że chcą, bo obecny prezydent jak i poprzedni pozbawieni wyobraźni kompletne nie wiedzieli co z tym terenem zrobić a raczej im się nie chciało. Posunąć się ciur glaj bliżej ronda a widać tam następne dziadostwo e postaci obskurnych garaży i melin.
(2021.03.05)

info

39  
  15
@Realista1 - czy właścicielem gruntu są okoliczne firmy? jeśli firma nie zapewni parkingu dla pracowników to pozostaje zkm lub z buta.
(2021.03.05)
@Realista1 - a wybuduj sobie
(2021.03.05)
No i bardzo ładnie i niech budują. Mają zielone światło ode mnie.
(2021.03.05)

info

43  
  17
Czyli bedzie wzdluz cala droga zastawiona, bramy wjazdy itp. NIe zazdroszcze przyszym mieszkancom.
Realista1 (2021.03.05)
Ja stawiac mam gdzie kolego.
Realista1 (2021.03.05)
Przy ul. Nowej, też budujcie. I te dziadoskie garaże won. A ci co parkują koło G E macie tyle miejsca na szerokich ulicach waszej firmy. A nie to garaz piętrowy sobie wybudujcie.
(2021.03.05)
@Realista1 - "dwóch wjazdów do parkingu podziemnego"- w ogóle czytałeś o czym mowa?
(2021.03.05)