Pamięci ojca Klimuszko

40
06.12.2018
Pamięci ojca Klimuszko
Ojciec Grzegorz Piśko zdradził nam kulisy renowacji klasztoru franciszkanów (fot. Michał Skroboszewski)
Mówisz: franciszkanie w Elblągu, myślisz: ojciec Klimuszko. Na terenie klasztoru franciszkanów w naszym mieście powstanie izba pamięci poświęcona kapłanowi, honorowemu obywatelowi Elbląga. Ale nie tylko. Zobacz zdjęcia.
Franciszkanie pojawili się w Elblągu w 1945 r., początkowo posługę kapłańską pełnili w kościołach pw. św. Wojciecha i św. Pawła. W 1979 r. powstała parafia pw. św. Pawła, która w przyszłym roku będzie obchodzić czterdziestolecie. A dość nietypowym prezentem urodzinowym będzie renowacja terenu klasztoru, na którą zakonnicy pozyskali 2,5 mln zł z funduszy unijnych.
   Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2019 r. Co tu powstanie?
   - W dawnej organistówce protestanckiej powstanie świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Świetlicę będzie prowadzić nasz współpartner- Stowarzyszenie Inicjatorów Społecznych „Przyjazny Krąg”. Przedtem organistówka zostanie oczywiście wyremontowana i dostosowana do potrzeb dzieci – zdradza ojciec Grzegorz Piśko, gwardian klasztoru franciszkanów w Elblągu i proboszcz parafii pw. św. Pawła Apostoła.
   Budynek dawnej organistówki obecnie niszczeje, odkąd opuściły go siostry Opatrzności Bożej, które katechizowały i pomagały w klasztorze. Teren przy budynku ma zostać uprzątnięty, w planach jest postawienie tam placu zabaw.
   - Powstanie także Herbarium, czyli ogród zielarski. Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży zioła, które mogą rosnąć w naszym klimacie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak pożyteczną rośliną jest np. pokrzywa – dodaje ojciec Grzegorz Piśko.
   W kaplicy cmentarnej powstanie mini muzeum wraz z izbą pamięci ojca Klimuszki. W ramach rewitalizacji zostanie odnowiona przednia fasada kościoła wraz z wieżą.
   - Trzeba pouzupełniać ubytki w murach, uzupełniać cegły, żeby ten zabytek jakoś się prezentował. To taka robota typowo konserwatorska. W pozostałych budynkach również będą przeprowadzane prace konserwatorskie, znajdują się tam przecież przedmioty z przełomu XIX i XX w., które będą odrestaurowane. Wspomnę chociaż o drzwiach wejściowych do organistówki czy drewnianych schodach na piętro w organistówce – mówi proboszcz parafii pw. św. Pawła.
   Niewątpliwą atrakcją na mapie turystycznej Elbląga może stać się izba pamięci, poświęcona ojcu Klimuszce. Franciszkanie w kaplicy cmentarnej chcą stworzyć mini muzeum, które przybliży historie zakonu w Elblągu i postać honorowego obywatela naszego miasta.
   - Życie i działalność ojca Andrzeja Klimuszko jest częścią historii franciszkanów w Elblągu. Jako takich pamiątek po ojcu Klimuszce nie ma, ale coś się tam zachowało: notatki, na których zapisywał przepisy z ziół, pierwsze wydania jego książek. Mamy też portret ojca Klimuszki namalowany przez Danutę Duch z Kwidzyna. Chcemy też skontaktować się z osobami, które w internecie zamieściły krótkie filmiki o ojcu Klimuszko, chcielibyśmy podpisać z tymi osobami umowy, tak abyśmy mogli prezentować te filmy w izbie pamięci – mówił ojciec Grzegorz Piśko.
   Zakonnicy chcieliby rozpocząć prace na wiosnę przyszłego roku. Na razie muszą podpisać umowę na dotację i przeprowadzić procedurę przetargową, żeby znaleźć wykonawcę. Koniec prac przewidziano na 2020 rok. Całkowity koszt projektu wynosi 3 mln zł.
   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nawet jest w Elblągu apteka o. Klimuszki ale chyba tylko z nazwy, bo jak zapytasz o mieszanki wg. Receptury o Klimuszki, to robią wielkie oczy.
Realista1 (2018.12.06)
To jest skandal z tym dofinansowaniem remontu klasztoru oraz złamanie prawa, o czym pisałem w piśmie do poprzedniej RM i prezydenta jeszcze w kwietniu - franciszkanie we wniosku o pieniądze z funduszy UE zwyczajnie skłamali, że organistówka czy klasztor są zabytkami. Otóż nie są - w wojewódzkim rejestrze zabytków nieruchomych na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa) prowadzonym przez WUOZ w Olsztynie figurują bowiem wyłącznie: - kościół ewangelicki cmentarny, ob. par. p. w. św. Pawła, ul. Obrońców Pokoju, 1895,nr rej. : 307/93 z 17.09.1993 - cmentarz ewangelicki, ob. przykościelny, nr rej. : j. w. - dom pogrzebowy, k. XIX, nr rej. : j. w. Nie ma tam mowy ani o „budynku dawnej organistówki”, która miałaby być zaadaptowana na świetlicę środowiskową, ani o „budynku klasztornym” w którym planuje się utworzenie Domu Ojca Klimuszki, ani o „kaplicy cmentarnej”, w której wnioskodawcy chcieliby powstania Izby Pamięci Ojca Klimuszki. Chyba, że pod terminem „kaplica cmentarna” kryje się zabytkowy dom pogrzebowy, o którym jest mowa w rejestrze zabytków, co jednak wymaga w takim przypadku co najmniej doprecyzowania, a na pewno ustalenia stanu faktycznego oraz redefinicji celów planowanej inwestycji i stopnia jej dofinansowania przez władze publiczne.
RobertKoliński (2018.12.06)
Mlodzi sa,znaja tylko syntetyki.Garbusiarz cyklista
Zbyszek1 (2018.12.06)
Moim zdaniem dobrze,ze dzieciaki w tym rejonie miasta beda mialy cos dla siebie,moze to lepsze niz wystawanie po klatkach,no chyba ze wychodzimy z zlozenia,ze lepiej niech zgnije niz.........Garbusiarz cyklista
Zbyszek 1 (2018.12.06)

info

15  
  3
Ten czarny jest fatalny. Kiedyś chsial mnie za nic z. Koscilu wyprowadzić. No czubek. Serio mówię
(2018.12.06)

info

7  
  17
izba pamieci była od dawna to jakaś ściema tam święcono koszyczki przed wielkanocą
(2018.12.06)

info

6  
  4
Super wiadomości. Również o tym, że powstanie ta świetlica i ogród zielarski. Szkoda było patrzeć jak niszczeje ten budynek który nazywacie organistówką. Trzymam kciuki.
(2018.12.06)

info

14  
  1
Co ci Bóg zrobił takiego złego, że tak z Nim walczysz zajadle?
(2018.12.06)
Świetnie! Mam tylko nadzieję, że UE nie naciska, żeby w zamian za dotację promować dewiacje seksualne, islam i komunizm.
(2018.12.06)

info

8  
  6
@RobertKoliński - Świat według socjalisty: jeśli czegoś nie ma w Centralnym Rejestrze Rejestracji Wszystkiego, najlepiej prowadzonym przez rząd totalitarny, to znaczy, że jest nielegalne.
(2018.12.06)