W lipcu 2003 roku weszła w życie ustawa, która umożliwia zatrudnianie pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej. Tacy pracownicy mogą być następnie kierowani do wykonywania pracy na rzecz tzw. pracodawcy użytkownika, czyli firmy, która z różnych powodów czasowo pilnie potrzebuje dodatkowych rąk do pracy.
Ta forma zatrudnienia stanowi specyficzną formę pośrednictwa pracy. Jest przydatna zwłaszcza w sytuacji sezonowego wzrostu produkcji, okresowego zwiększenia zamówień bądź realizacji dodatkowych projektów i potrzeb z tym związanych. Pracownicy tymczasowi są angażowani przeważnie do wykonywania prac o charakterze administracyjnym lub biurowym (typu recepcja, sekretariat, obsługa komputera) oraz prac tzw. okołoprodukcyjnych (np. magazyny, pakowanie, transport wewnętrzny).
Wspomniana ustawa pozwala w takich przypadkach pracodawcy użytkownikowi na czasowe korzystanie na zasadzie użyczenia pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawca użytkownik dzięki agencji oszczędza na wydatkach na rekrutację i szkolenia potrzebnych pracowników. Pracodawca nie ponosi ponadto kosztów związanych np. z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, wypłacaniem wynagrodzenia i innych należnych świadczeń pracowniczych, wykonywaniem funkcji płatnika zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ubezpieczeniowych. Koszty te ponosi agencja pracy tymczasowej. Natomiast pracodawca użytkownik za skorzystanie z usług takiej agencji płaci prowizję ustaloną przez strony.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do rejestracji w
naszym serwisie.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter