Poprzednie plany (jeszcze z roku 2006) zakładały powstanie przy katedrze - w obrębie ulic: Mostowa – Wodna – Rybacka - ogródka archeologicznego. Miał to być rodzaj muzeum na wolnym powietrzu, w którym można byłoby obejrzeć efekty pracy archeologów, a także materiały poglądowe na temat wykopalisk na elbląskim Starym Mieście.
Zmieniła się władza, zmieniła się i koncepcja zagospodarowania terenu między katedrą a rzeką Elbląg. Miał być ogródek, będzie fontanna - zapowiadał elbląski magistrat w roku 2011. Jednak nic w temacie robót budowlanych nie drgnęło przez kolejne dwa lata. Teraz wydaje się, że pozyskanie środków unijnych popchnie inwestycję do przodu.
- Powstanie tam plac z fontanną, który, dodatkowo, dla mieszkańców ma być miejscem rekreacji i wypoczynku – informuje Anna Kleina z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Projekt nie zakłada, jakie dokładnie urządzenia tam będą się znajdowały. Wśród propozycji jest m.in. tablica interaktywna. W planach jest bowiem ogłoszenie konkursu, np. dla młodych projektantów, na zagospodarowanie placu. Decyzja w tej sprawie jednak nie została na razie podjęta – kontynuuje Anna Kleina. - Szczegóły będą uzgadniane na każdym etapie z konserwatorem zabytków.
Stare Miasto zyska również nowy punkt widokowy. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli podziwiać panoramę Elbląga z wieży katedralnej, która zostanie poddana renowacji pod czujnym okiem konserwatora zabytków.
Cała inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży Katedry Św. Mikołaja w Elblągu”. Wkład finansowy Miasta i katedry to 1 mln 600 tys. zł, ponad 3 mln 700 tys. zł pochodzi ze środków unijnych.
Planowany termin zakończenia prac w ramach projektu - czerwiec 2014.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter