Do Elbląga goście przyjechali prosto z Kaliningradu, gdzie interesował ich przede wszystkim stan realizacji tzw. specjalnych ustaleń dotyczących rosyjskiej enklawy - m.in. dotyczących warunków tranzytu między obwodem kaliningradzkim i pozostałym terytorium Rosji oraz nawiązywaniem partnerskich kontaktów między Kalingradem a sąsiednimi państwami Unii Europejskiej.
Michaele Schreyer powiedziała nam, że obie sprawy zmierzają w dobrym kierunku:
- Rozmawiając z mieszkańcami i władzami okręgu kaliningradzkiego widziałam, że jest tam dużo dobrej woli i chęci do realizowania takiej współpracy.
W Elblągu goście oglądali inwestycje, które współfinansowała Unia Europejska. Pani komisarz mówi, że jest pod wielkim wrażeniem tego, co Elbląg zrobił dzięki unijnym pieniądzom.
- Teraz wasze miasto, jak i cała Polska jest już w Unii Europejskiej i oczywiście będzie kwalifikował się do środków z funduszy struktralnych - mówi pani komisarz. - Pierwsze transze tych pieniędzy już poszły do rządów centralnych, trwa zbieranie wniosków, a widząc, jak te pieniądze zostały w Elblągu wykorzystane, jestem pewna, że Elbląg dalej będzie otrzymywał unijne wsparcie.
Dzięki „unijnym” pieniądzom udało się m.in. wyremontować drogi na Starym Mieście i zbudować nowy most z drogami dojazdowymi. Teraz trwa budowa nowoczesnego terminalu portowego i przebudowa Węzła Wschód - skrzyżowania krajowej "siódemki" oraz drogi ekspresowej do Kalinigradu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter