Przepisy ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy wraz z odpowiednimi rozporządzeniami weszły w życie 3 listopada. Zgodnie z nimi gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.
- Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy – informuje strona internetowa samorzad.pap.pl - Zgodnie z przygotowanym przez resort aktywów państwowych rozporządzeniem ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia 2023 r.
Elbląski samorząd zgłosił się do rządowego programu w miniony piątek, co odbywa się przez stronę internetową cieplo.gov.pl Władze miasta zapowiedziały, że w tym tygodniu poinformują o zasadach, terminach i miejscach dystrybucji węgla na mieszkańców.