Jak bumerang wraca ten temat i nadal stanowi on sferę strategicznych zamierzeń. Według architektów z Miejskiego Biura Urbanistycznego, prawie 380 hektarów nieużytków po poligonie wojskowym ma stać się w przyszłości osiedlem mieszkaniowym dla około 15 tysięcy gospodarstw domowych i miejscem pod ekologiczną produkcję przemysłową. Modrzewinę podzielono na dwie części: północną i południową. Tak zwany park maszynowy ma powstać w Modrzewinie Północ. Według prezydenta Elbląga są to plany strategiczne, które mają zapewnić kierunek rozwoju miasta na najbliższe piętnaście, dwadzieścia lat.
- Modrzewina zadecyduje o rozwoju miasta, jesteśmy jednym z nielicznych miast w kraju, które mają tyle terenów komunalnych pod dalszy rozwój. Przygotowanie tych terenów jednak dużo kosztuje. Wstępne, podstawowe magistrale: doprowadzenie wody, kanalizacji, budowa drogi, w pierwszym etapie może kosztować około stu milionów zł i prawda jest taka, że na dzisiaj miasta na to nie stać, więc wystąpiliśmy o środki unijne do funduszy spójności na rekultywację i funduszy strukturalnych na budowę drogi i kanalizacji - powiedział na konferencji prasowej Henryk Słonina.
W przyszłym roku ma ruszyć projekt zaopatrzenia Modrzewiny w wodę. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z programu ISPA.
- To są strategiczne decyzje, na wiele lat. Im szybciej uda nam się uzbroić ten teren, to tym szybciej będzie można zrealizować plany. Są różne plany np.: działki za złotówkę dla tych, którzy będą chcieli wybudować sobie dom systemem gospodarczym, a zostawią miastu swoje stare mieszkania komunalne. Liczę, że w ciągu trzech lat powinniśmy to rozpocząć - powiedział prezydent.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter