Elbląg niszą dla Skandynawów

8
23.05.2019
Elbląg niszą dla Skandynawów
Na konferencji spotkali się przedsiębiorcy z Elblaga i Skandynawii (fot. Michał Skroboszewski)
Konferencja Otwarci na Skandynawię – to już od 8 lat okazja do nawiązywania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami z regionu elbląskiego i krajów skandynawskich. Elbląg dla Skandynawów to szansa na odkrycie niszy i ciekawych firm skłonnych nawiązać międzynarodową współpracę. Zobacz zdjęcia.
Jak co roku do Elbląga przyjechali przedsiębiorcy ze Skandynawii. Pretekstem była organizowana w naszym mieście konferencja „Otwarci na Skandynawię”, która daje możliwość nawiązania bezpośrednich znajomości pomiędzy firmami z regionu elbląskiego, a tym „z drugiej strony Bałtyku”.
   - Elbląg jest bardzo ciekawym regionem z z punktu widzenia polsko – fińskiego biznesu. Myślę tu o przemyśle meblarskim, produkcji jachtów, przemyśle metalowym i kilku innych branżach. – mówiła Aleksandra Karimaa z fińskiego przedsiębiorstwa Hivemind.
   Firma Hivemind zajmuje się „kojarzeniem” firm z Polski i Finlandii. Z fińskiego punktu widzenia region elbląski nie jest do końca odkryty. Plusem jest stosunkowo mała odległość od Trójmiasta, które jest już przez potencjalnych inwestorów z zagranicy dokładnie spenetrowane.
   - To taki region odkryty „w połowie”. Jesteście stosunkowo blisko Gdyni i Gdańska, a to dziś „zatłoczone” miejsca, jeżeli chodzi o obecność inwestorów, czy poszukiwania partnerów do współpracy. Finowie do Gdańska dojeżdżają, do Elbląga – już nieliczni. Z biznesowego punktu widzenia jest tu szansa na odkrycie niszy przez poprzedniego inwestora. Z tego punktu widzenia Elbląg jest bardziej interesujący od np. Gdańska – mówiła Aleksandra Karimaa. - Tutaj jest bardzo wiele firm, które prowadzą ciekawą działalność. Patrząc z wewnątrz firmy jest trudno ocenić, czy działania są ciekawe dla partnera z Finlandii. Z mojej perspektywy wygląda to inaczej: firma, która uważa, że robi to samo, co tysiąc innych, dla mnie może być bardzo ciekawym partnerem.
   Dlatego najważniejszym punktem dzisiejszej konferencji są spotkania networkingowe, które dają możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Skandynawii. Co z nich wyniknie?
   - Może nie będą to „medialne” wydarzenia, ale często dochodzi np. do otwarcia nowych rynków sprzedażowych, współpracy na różnych poziomach i w różnych kwestiach. Często na efekty takich spotkań trzeba czekać kilka lat. To jest dla nas szansa, dlaczego nie spróbować – mówili przedsiębiorcy z regionu elbląskiego.

   Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym wydarzenia
SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Otwierają IKEA ! Elbląg to taki przesmyk suwalski dla beżowych ?
(2019.05.23)
kiedyś Szwecja kojarzyła się z bezpruderyjnymi szczupłymi blondynkami ale jak zobaczyłem reprezentację Szwecji na eurowizji. .. ..
romo (2019.05.23)
Wypada wiedzieć jak się chce coś publikować. IKEA elblongu jest szwedzka.
(2019.05.23)
Kanału nie będzie!!!! PiS znów wykiwal Polaków!!!!
(2019.05.23)
Kaczyński wydymal nas. Przekopu nie będzie. Portu, stoczni i miejsc pracy też.
(2019.05.23)

info

6  
  4
i Wróblewski to przewidział, dlatego zbudował Modrzewinę i na niej teraz powstaną miliony miejsc pracy, nareszcie sen się spełnią, Elbląg zostanie stolicą świata,
emeryt 98 lat (2019.05.23)

info

8  
  5
Chciales ich wazyc ? Czy posluchac .?
Wagowy (2019.05.23)
23 maja 2019 W środę w Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto oferty od potencjalnych wykonawców na budowę nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską z Zalewem Wiślanym. Urząd Morski w Gdyni podał, że wpłynęło 7 ofert na wykonanie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Budowa kanału może się rozpocząć w październiku tego roku. Zamawiający określił, że wykonawca na budowę przekopu ma 40 miesięcy. Ogłoszenie drugiej części budowy kanału zaplanowano na II kwartał tego roku. Postępowanie będzie dotyczyło prac na rzece Elbląg, czyli obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych. Ogłoszenie ostatniego, trzeciego postępowania - na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym - wstępnie zaplanowano za 1,5 - 2 lata.
(2019.05.24)