Czas na Łódź

6
06.06.2002
Kaliningrad podpisał umowę o wszechstronnej współpracy z Łodzią. W tym czasie miały miejsce spotkania działaczy samorządowych oraz przedstawicieli biznesu obu miast. Kaliningradzki przedsiębiorcy brali udział w targach w Łodzi.
Jurij Sawienko, mer Kaliningradu, gościł oficjalną delegację Łodzi na czele z prezydentem tego miasta - Krzysztofem Panasem. Towarzyszyła mu też grupa łódzkich przedsiębiorców, którzy spotykali się także z kaliningradzkimi partnerami. Reprezentują oni różne branże - głównie tekstylną, obuwniczą, chemiczną. Zamierzają oni nawiązać bezpośrednie kontakty z kolegami działającymi nad Pregołą. Ostatecznym efektem obecnego spotkania ma być utworzenie wspólnych przedsiębiorstw, które powinny przynieść udziałowcom obopólne zyski. Kaliningrad zaś prawdopodobnie wzbogaci się dzięki polskim biznesmenom o nowe technologie i miejsca pracy. Prezydent Łodzi w dowód uznania za nader dynamicznie rozwijające się partnerskie kontakty z Kaliningradem otrzymał z rąk mera symboliczną łódkę, na której umieszczone zostały herby zaprzyjaźnionych miast. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie władz Kaliningradu brali udział Jarosław Czubiński - Konsul Generalny RP oraz elblążanin Andrzej Zbucki - konsul handlowy. W ciągu ostatnich 10 lat Kaliningrad nawiązał partnerskie stosunki z 6 polskimi miastami. Jest wśród nich także Elbląg. Dokładnie w maju 1994 r. podczas targów gospodarczych zorganizowanych przez Elbląską Agencję Rozwoju Regionalnego (ELAR) ówczesny prezydent Elbląga - Józef Gburzyński i mer Kaliningradu Witalij Szypow - podpisali stosowną umowę o współpracy pomiędzy miastami. Szypow po zakończeniu kadencji przez następne lata pracował w Moskwie w różnych federalnych urzędach. Kilkanaście dni temu decyzją rosyjskiego rządu został powołany na stanowisko wiceministra w ministerstwie rozwoju ekonomicznego i handlu, z czego cieszą się politycy nad Pregołą. Nominacja ta może pomóc kaliningradczykom w dalszym przyciąganiu inwestorów i partnerów zagranicznych, w tym z Polski. 15 proc. polskiego eksportu do Rosji wędruje przez Kaliningrad. Eksperci szacują, że podobna ilość polskiego importu z Rosji także trafia do nas przez obwód kaliningradzki.
MUR

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

No i co Trzcińsko-Bagienne jak wyglądacie? Co uczyniliscie aby zaistnieć w tej grze rynkowej. Okazuje się, że nic - jak widać na załączonym obrazku. Porażająca indolencja i brak poszanowania dla wszystkiego co związane z myślą, słowem i uczynkiem. Jak tu żyć w tym zagłębiu tumaństwa??????????????????????????????????????????????????????????????????
AborygenMiejscowy (2002.06.06)

info

0  
  0
Aborygen - Twoj glos samotny na puszczy tumaństwa ... i nadszedl czas decyzji P.S. ja juz ja podjalem i nie zaluje
bibi czyli byly ... (2002.06.06)

info

0  
  0
Jak to jest że Łodzi się udało nawiązać współpracę a Elblągowi nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Elblążanka (2002.06.07)

info

0  
  0
Tak ,tak głosujcie nadal na tych co są !dobrze wam tak! Elbląg jak zwykle dostał po dupie!
(2002.06.07)

info

0  
  0
Elblążąnie pamiętajcie o tym podczas wyborów: wrzesień!
konsekwentni (2002.06.07)

info

0  
  0
I to jest przykład jakie znaczenie ma Elblag dla partnerów zagranicznych. Żadne, niestety. Pamiętajmy o tym w czas wyborów... a był taki czas kiedy o Elblągu było głośno w całej Polsce. Był kiedyś Czas na EB! Mam nadzieję, że ten czas powróci.
POirytowany (2002.06.07)

info

0  
  0